دکتر هدی حق نظر / جراحی زیبایی زنان / درمان قطعی بی اختیاری ادرار
۵ دقیقه
[ratemypost]
درمان بی اختیاری ادرار

درمان قطعی بی اختیاری ادرار

آنچه می خوانید...
بی اختیاری ادرار و انواع آن

بسیاری از بانوان در سنین بالا به بی اختیاری ادرار دچار می شوند. بی اختیاری ادرار زمانی رخ می‌دهد که فرد نمی‌تواند ادرار خود را کنترل کند. ای عارضه در مردان کمتر از زنان رخ می دهد.
بی اختیاری ادرار می‌تواند زندگی عاطفی، روانی و اجتماعی فرد را تحت تأثیر قرار دهد و مشکلات روحی و روانی زیادی را ایجاد کند و افراد را از لذت زندگی محروم کند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که بی اختیاری بخشی از فرایند پیر شدن است.
در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با بی اختیاری ادرار و روش های درمان آن آشنا سازیم.

بی اختیاری ادرار چیست ؟

این عارضه زمانی می باشد که فرد با سرفه کردن و عطسه کردن دچار ريزش ادرار می گردد و يا با احساس ادرار به شدت نیاز به ادرار کردن پیدا کند بی اختیاری ادرار با افزایش سن شدت می یابد.. در صورتی که بی اختیاری ادرار بر فعالیت های روزمره فرد تاثیر بگذارد نیاز به مراجعه به پزشک متخصص زنان می باشد. برای اکثر افراد تغییرات ساده ای در سبک زندگی و یا درمان دارویی می تواند به متوقف کردن این بیماری منجر شود در ادامه به انواع بی اختیاری ادرار و دلایل به وجود آمدن آن اشاره خواهیم کرد.

انواع بی اختیاری ادرار

بی اختیاری استرسی

در این نوع بی اختیاری، ادرار در پی فشار وارده به مثانه هنگام سرفه، عطسه، خندیدن، ورزش کردن و یا بلند کردن اجسام سنگین تراوش می کند.


بی اختیاری اضطراری

فرد نیاز فوری به دفع ادرار پیدا می کند. این نوع بی اختیاری می تواند به دلیل شرایطی مانند عفونت ها، اختلالات عصبی و یا دیابت ایجاد شود.


بی اختیاری سرریزی

فرد به صورت مکرر و ادامه دار و به دلیل عدم تخلیه کامل مثانه، ترشح ادرار دارد.

بی اختیاری عملکردی:

اختلالات ذهنی و فیزیکی می توانند مانع رفتن فرد به دستشویی شوند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به آرتروز قادر به درآوردن سریع لباس های خود نیستند.

علل بی اختیاری ادرار

عواملی که باعث بروز بی اختیاری ادرار می شود
عواملی مانند دوران بارداری سخت، اضافه وزن بالا و تغییر در میزان ترشح هورمون ها، کف لگن خانم ها را تضعیف می کند. همچنین فشار وارد شده به لگن هنگام زایمان و رسیدن به سن یائسگی موجب تضعیف بیشتر این عضلات می گردد. همان طور که می دانید در دوران یائسگی میزان ترشح هورمون های زنان استروژن که به تقویت عضلات کف لگن کمک می کند، به شدت کاهش پیدا می کند که در نتیجه باعث بروز عارضه ای به نام بی اختیاری ادرار می گردد.
سایر عوامل مانند یبوست، افتادگی رحم و مثانه ، بالا رفتن سن، سکته و آسیب مغزی، بیماری پارکینسون و ناتوانی در حرکت از جمله عواملی هستند که موجب بی اختیاری ادرار می شوند.

پیشگیری از بی اختیاری ادرار

  • تغییر سبک زندگی

گاهی ممکن است با توجه به نوع بی‌اختیاری ادرار شما، نیازباشد برای بهبود علائم تغییراتی ساده را در شیوه زندگی ایجاد کنید. به‌عنوان مثال، کاهش مصرف کافئین و همچنین تغییر مقدار مصرف مایعات در روز نیز می‌تواند کمک کننده باشد، زیرا نوشیدن زیاد مایعات می‌تواند بی‌اختیاری ادرار را بدتر کند؛ و در آخر کاهش وزن در صورت چاقی نیز پیشنهاد می‌شود.

  • تمرین عضلات کف لگن

یکی دیگر از درمان‌های دیگر این بیماری کنترل عضلات کف لگن، مثانه و مجرای ادرار می‌باشد. عضلات ناتوان یا ضرب دیده کف لگن باعث بی‌اختیاری ادرار شوند، بنابراین پزشک ورزش منظم را برای این عضلات اغلب توصیه می¬کند. تمرینات کگل مناسب ترین نوع تمرین برای این عارضه می باشد.

بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

بی‌اختیاری ادرار یک مشکل شایع است که بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بسیاری از مردان و زنان دچار بی اختیاری هستند اما علائم خود را با کسی بازگو نمی کنند و در سکوت، رنج می‌برند؛ اما غافل از این که می‌توانند خیلی ساده با تحت نظر قرار گرفتن توسط بهترین دکتر برای درمان بی اختیاری ادرار خیلی سریع بهبود یابند و دیگر از این سکوت رنج نبرند

درمان با دارو

مصرف دارو نیز می تواند به درمان بی اختیاری ادرار کمک کند.همچنین دستگاه هایی وجود دارند که به گونه ای طراحی شده اند که به درمان بی اختیاری ادرار در خانم ها کمک می کنند:
دستگاهی مشابه یک تامپون که داخل پیشابراه قرار می گیرد. این دستگاه از نشت و تراوش ادرار پیشگیری خواهد کرد.


درمان با پساری

حلقه ای نرم که در تمام طول روز داخل واژن قرار می گیرد. استفاده از این دستگاه برای خانم هایی که افتادگی علت بروز بی اختیاری است، مناسب می باشد.


درمان با جراحی

در صورت عدم بهبود علائم با روش های گفته شده، روش های جراحی از سوی پزشک در نظر گرفته خواهد شد.


روش اسلینگ

نوارهایی از بافت بدن، مواد مصنوعی و یا مش به منظور ایجاد بندهایی اطراف پیشابراه مورد استفاده قرار می گیرند. این بند کمک می کند تا پیشابراه هنگام سرفه و یا عطسه بسته نگه داشته شود تحت عنوان عملهای ToTوTvTشناخته شدند و بسته به اینکه مش ازناحیه کنار مثانه ویا در کشاله ران جایگذاری شود دسته بندی شدند.


جراحی افتادگی

در خانم هایی که ترکیبی از انواع بی اختیاری را دارند، جراحی می تواند شامل روش اسلینگ و یا جراحی افتادگی باشد.


درمان با لیزر RF

یکی دیگر از روش های درمان بی اختیاری ادرار استفاده از لیزر می باشد که باعث می شود کلاژن سازی و خونرسانی در عصلات کف لگن بیشتر شده و در نتیجه باعث ایجاد استحکام بیشتر در این ناحیه می شود.

سایر روش های درمان بی اختیاری ادرار
• تزریق بوتاکس
• تزریق به داخل بافت اطراف مجرای ادرار
• تحریک عصب ساکروم

بهترین دکتر درمان بی اختیاری ادرار

دکتر هدی حق نظر یکی از بهترین دکتر های درمان بی اختیاری ادرار می باشد. شما می توانید برای درمان بی اختیاری ادرار به مطب ایشان مراجعه کنید.
مهمترین چیزی که به بهبود بیشتر بیماری بی اختیاری ادراری کمک میکند تنها جراحی نیست .با توجه به اینکه بی اختیاری ادراری علل مختلفی داشته و بعضی از علل آن مانند مثانه عصبی یا بیش فعالی مثانه سالهای طولانی بیمار را درگیر میکند ، یک پزشک ومتخصص خوب بی اختیاری ادراری باید بیمار را درزمینه های مختلف آموزش دهد .

دکتر هدی حق نظر

دکتر هدی حق نظر فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی ازسال ۱۳۷۲ مدتی به عنوان پزشک عمومی فعالیت داشته اند.سپس با گذراندن دوره تخصصی زنان و زایمان به عنوان متخصص زنان و زایمان فعالیت خود را ادامه داده و با توجه به علاقه زیادی که به رشته جراحی های زیبایی زنان داشتند، باگذراندن دوره های مختلف داخلی و بین المللی درحال حاضر بیشتر در این فیلد فعالیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =