دانستنی های زنان

درمان بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی ( STD)جزو عفونت های تناسلی هستند و این بیماری ها از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند. افراد زیادی هستند که هنوز نمی‌دانند که به این عفونت‌ها دچارند، چون بیماری‌های مقاربتی، اکثرا بدون علامت هستند.

ممکن است یک نفر سال‌ها به یکی از عفونت های STD دچار باشد، ولی خودش نداند. بیماری‌های مقاربتی حتی اگر علایم آشکاری هم نداشته باشند، می‌توانند به بدن آسیب برسانند.

انواع عفونت های منتقله جنسی STD

عفونت های منتقله ازراه جنسی شامل عفونت های هستند که عموما ناشی از میکرو ارگانیسمهای زیر ایجادمی شود.

مثل کلامیدیا، گنوره، سیفلیس، ایدزیا(HIV)، HSV2یا تبخال تناسلی، مایکوپلاسمای تناسلی ، زگیل تناسلی (HPV) ،تریکوموناس، هپاتیت A,B,C

خطراتی که بیماری های مقاربتی ایجاد می کنند :

اگر بیماری‌های مقاربتی بدون علامت درمان نشوند، می‌توانند خطراتی را بهمراه داشته باشند ازجمله خطرات عفونتهای مقاربتی شامل :

• خطر مبتلا شدن به نازایی را افزایش میدهند.
• باعث ایجاد انواع خاصی از سرطان‌ها ازجمله سرطان دهانه رحم می شوند.
• به شریک جنسی فرد سرایت میکنند.
• در صورت بارداری، به جنین‌ آسیب میرسانند.
• خطر ابتلا به عفونت HIV (ایدز) را افزایش می دهند

علائم بیماری های مقاربتی

یماری‌های مقاربتی، در بیشتر مواقع سریع تظاهر می‌کنند. با این حال، مراقبت از سلامت جنسی، خیلی مهم است. درهرصورت متوجه هرنوع تغییر فیزیکی هر چند جزئی در بدن خود شدید ، بایدبرای تشخیص آنها به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

در صورت وجود علایم یک بیماری مقاربتی، به پزشک‌‌تان مراجعه کنید. پزشک می‌تواند عفونت شما را درمان کند یا داروهایی برایتان تجویز کند که علایم و مشکلات احتمالی را کم کند.

همچنین پزشک متخصص زنان و زایمان می‌تواند به شما آموزش دهد که چطور احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را کم کنید. علایم بیماری‌های مقاربتی می‌تواند از یک سوزش خفیف گرفته تا التهابات شدید متفاوت باشد.

بعضی ازشایع‌ترین علایم این بیماری‌ها را در ادامه نام می‌بریم:

۱.احساس درد و سوزش در زمان ادرار


احساس سوزش یا درد هنگام ادرار کردن می‌تواند نشانه‌ای از چند نوع بیماری مقاربتی باشد. البته این سوزش می‌تواند بخاطر عفونت مجاری ادراری یا سنگ کلیه هم باشد. پس اگر هنگام ادرار کردن دچار درد یا نشانه‌های دیگری هستید، باید حتما آزمایش بدهید. افرادی که عفونتهای زیر را دارند، موقع ادرار کردن احساس درد می‌کنند:

• کلامیدیا
• سوزاک
• تریکومونیازیس
• تبخال تناسلی

اگر متوجه تغییری در ادرار خود شدید، با پزشک زنان خود صحبت کنید. برای بررسی وجود خون در ادرار، به رنگ ادرار هم باید توجه کرد. همجنین گاهی خون به طور میکروسکوپی در ادرار وجود دارد که تنها با آزمایش ادرار می توان پی به وجود آن برد.

۲.ترشحات غیر عادی از آلت تناسلی


ترشحات آلت تناسلی معمولا نشانه‌ای از بیماری های عفونت جنسی یا عفونت‌های دیگر هستند. با دیدن این نشانه باید سریعا به پزشک‌ مراجعه کنید تا علت ترشح را تشخیص داده شود. ترشحات آلت تناسلی ممکن است در اثر بیماری‌های مقاربتی زیر اتفاق بیفتند:

• کلامیدیا
• سوزاک
• تریکومونیازیس

این عفونت‌ها معمولا با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند، به شرطی که مصرف داروها دقیقا طبق تجویز پزشک باشد. در صورت بهتر نشدن یا برگشت علایم، باید دوباره به پزشک‌ مراجعه کرد.

اگر دوباره به این عفونت‌ها دچار شدید احتمالا همسرتان این عفونت را دارد و از طریق تماس جنسی به شما منتقل کرده‌است، پس باید همزمان با هم درمان شوید. در این مواقع، مصرف چندین آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.

۳.احساس سوزش یا خارش در ناحیه‌ واژن


وجود سوزش یا خارش در ناحیه‌ی واژن همیشه به‌خاطر وجود بیماری‌های مقاربتی نیست. عفونت باکتریایی یا قارچی هم می‌تواند باعث سوزش یا خارش در واژن شود. به هرحال، در صورت هرگونه تغییر در ناحیه‌‌ی واژن‌ باید به پزشک مراجعه کنید. واژینوز باکتریال و شپش ناحیه‌‌ی تناسلی هم می‌تواند باعث خارش شود و به درمان نیاز دارد.

۴.درد هنگام رابطه‌ی جنسی


رابطه‌ی جنسی دردناک، یک مشکل رایج در بین بانوان است و یکی از پنهان‌ترین علائم بیماری‌های مقاربتی است. در صورت احساس درد هنگام رابطه‌‌ی جنسی، به پزشک اطلاع دهید. اگر احساس درد در شرایط زیر را داشته باشد، احتمال اینکه فرد به بیماری مبتلا باشد زیاد است:

• جدید باشد
• تغییر کرده‌ باشد
• در اثر رابطه با یک شریک جنسی جدید آغاز شده‌ باشد
• پس از بروز تغییر در عادات جنسی شروع شده‌ باشد
درد موقع انزال هم می‌تواند یکی از نشانه‌های بیماری‌ مقاربتی در مردان باشد.

۵.ترشحات غیر طبیعی واژن یا لکه بینی


ترشحات غیر طبیعی واژن می‌تواند نشانه‌ی وجود چند عفونت باشد. همه‌‌ی این عفونت‌ها از طریق رابطه‌ی جنسی منتقل نمی‌شوند. عفونت‌های قارچی و واژینوز باکتریال هم می‌توانند باعث ترشحات واژن شوند. اگر ترشحات واژن‌ هر تغییری کرد، باید به پزشک‌ بگویید. در دوره‌ی قاعدگی، وجود بعضی از ترشحات واژن، طبیعی است. اما این ترشحات نباید بوی بد یا رنگ عجیبی داشته باشند. مثلا، ترشحات ناشی از تریکومونازیس معمولا ترشحاتی سبز رنگ، کف‌آلود و بدبو هستند. در بیماری سوزاک هم ترشحات زرد رنگ و آغشته به خون هستند.

اگر بین دو پریود لکه بینی داشته باشید، سریعا باید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است نشانه‌ی سرطان باشد.

۶.برآمدگی یا زخم
برآمدگی و زخم، اولین نشانه‌ی مهم بیماری‌های مقاربتی زیر است:
• تبخال تناسلی
• ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)
• سیفلیس

اگر برآمدگی یا زخم عجیبی در نزدیکی دهان یا ناحیه‌ی تناسلی‌ بوجود آمد باید به پزشک‌ مراجعه شود. اگر این زخم‌ها را در بدن خود دیده‌اید باید به پزشک‌ بگویید، حتی اگر هنگام ملاقات پزشک از بین رفته باشند. مثلا زخم‌های تبخال تناسلی طی یک یا دو هفته از بین می‌روند ولی همچنان می‌توانند به فرد دیگری منتقل شوند، حتی وقتی که هیچ زخمی وجود ندارد.
از بین رفتن زخم به معنی از بین رفتن عفونت نیست. عفونتی مثل تبخال، تا آخر عمر باقی می‌ماند. وقتی که به تبخال تناسلی آلوده شوید، ویروس همیشه در بدن‌تان می‌ماند.

۷.درد در ناحیه‌‌ لگن یا شکم


درد لگن می‌تواند نشانه‌ای از وجود تعدادی از مشکلات و بیماری‌ها باشد. اگر درد غیرعادی یا شدید باشد، بهتر است که به پزشک‌ مراجعه کنید.

درد لگن همیشه به بیماری‌های مقاربتی ربط ندارد. بیماری التهابی لگن یکی از دلایل درد شدید لگن بانوان است که بخاطر درمان نشدن بیماری‌های مقاربتی، اتفاق می‌افتد. در این بیماری، باکتری‌ها وارد رحم و شکم شده و عفونت تبدیل به التهاب و زخم رحم و شکم می‌شود. این بیماری درد بسیار شدیدی دارد و در موارد کمی، باعث مرگ می‌شود. بیماری عفونت لگن یکی از علت‌های اصلی نازایی در زنان است که قابل پیشگیری است

علائم غیراختصاصی عفونت های جنسی

بیماری‌های مقاربتی، جزو بیماری‌های عفونی هستند و مثل همه‌ی عفونت‌های دیگر، علایم زیادی دارند. این علایم بر اثر بیماری‌های مختلفی ایجاد می‌شوند و نشانه‌ی واکنش بدن به یک عفونت هستند. علایم زیر معمولا در اثر بیماری‌های مقاربتی و مشکلات مربوط به آن ایجاد می‌شوند:

• لرز
• تب
• خستگی
• کهیر
• کاهش وزن
۰.کمردرد
۰.سردرد
وجود این علایم به تنهایی نشانه‌ی بیماری های مقاربتی نیست. اگر فکر می‌کنید که خطر بیماری مقاربتی شما را تهدید می‌کند، به پزشک‌ اطلاع دهید.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های جنسی هستند؟

بااینکه هر کسی ممکن است در معرض ابتلا به عفونت های جنسی باشد، اما آمارها نشان می‌دهند که جوانان بیشتر در معرض خطر قرار دارند. وهمچنین افرادیکه چندپارتنر یاشریک جنسی دارند یا باکسی که رابطه جنسی دارند آن فرد شرکای جنسی متعددی دارد بیشتر درمعرض خطرابتلا هسند.

بنابراین داشتن یک شریک جنسی مطمئن ورعایت اصول بهداشتی واستفاده از روش های پیشگیری از ابتلا به بیماری های منتقله ازراه جنسی می کاهد

درمان عفونت های جنسی

نکته مهم اینست که بعضی از بیماری‌های مقاربتی قابل درمان هستند، اما بعضی دیگر درمان ندارند.

بنابراین مراجعه به پزشک‌ ضروری است تا در مورد درمان و اقدامات پیش‌گیرانه مشورت کنید و مطمئن شوید که این بیماری را به شخص دیگری منتقل نمی‌کنید، چون ممکن است که این بیماری حتی پس از درمان هم واگیردار باشد.

دسته ای از بیماری‌های مقاربتی بصورت زیر قابل درمان هستند:

• عفونت کلامیدیا با استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان می شود.
• سوزاک معمولا با استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان می شود. هرچند مشخص شده‌است که بعضی از انواع این باکتری در برابر دارو مقاوم هستند و به درمان‌های رایج، پاسخی نمی‌دهند.
• سیفلیس با استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان می شود و تجویز نوع و میزان دارو به مرحله‌ی بیماری بستگی دارد.
• درمان عفونتهای تریکومونایی با استفاده از داروهایی مثل مترونیدازول یا تینیدازول انجام میشود.

امابرخی از بیماری‌های مقاربتی مثل تبخال تناسلی و ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) قابل درمان نیستند، و با درمان علایم آنها فقط کم می‌شود.

داروهای تجویز شده برای تبخال، از شیوع آن جلوگیری می‌کنند. این داروها، ضد ویروس نامیده می شوند. بعضی از افراد این داروها را برای کاهش احتمال شیوع به صورت روزانه مصرف می‌کنند. درمان مشخصی برای HPV وجود ندارد اما با تقویت سیستم ایمنی می توان آن رامحدودکرد.

ولی برای کاهش خارش و سوزش میتوان داروهای موضعی تجویز کرد. بعد از درمان شدن، به هیچ عنوان نمی‌توان قطعی گفت که فرد دوباره مبتلا نمی‌شود و هیچ فردی از ابتلا به همان بیماری مقاربتی درمان شده، در امان نیست.

 روشهای پاکسازی و درمان ویروس hpv ازبدن درقسمت مربوطه قبلا توضیح داده شده است.

چه زمانی برای بیماری های مقاربتی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به محض مشاهده‌ی علایم، باید به پزشک‌ مراجعه شود. هر چه تشخیص زودتر اتفاق بیفتد، بیماری سریعتر درمان می‌شود و فرد دچار عوارض کمتری می‌شود.

فایده‌ی مراجعه‌ی سریع به پزشک‌ این است که تشخیص بیماری‌های مقاربتی در هنگام بروز علایم، آسان‌تر است.

بعضی وقت‌ها ممکن است علائم از بین بروند، اما بیماری مقاربتی از بین نرفته باشد. بیماری مقاربتی همچنان وجود داشته باشد.علایم هم ممکن است دوباره ظاهر شوند. تنها راه مطمئن شدن از بیماری مقاربتی، انجام آزمایش و دریافت جواب آزمایش است.

کلام آخر

برخی از خدمات ویژه که توسط خانم دکتر هدی حق نظر ارائه می شود عبارتند از :

عمل لابیاپلاستی مینور وماژور لابیاپلاستی

لیفت تنگی واژن بانخ

روشن سازی واژن

تزریق چربی به واژن

عمل تنگ کردن واژن

تزریق ژل به واژن

درمان واژینیسموس

درمان خشکی واژن

مشاوره عمل های زیبایی

رفع دردهای مزمن لگنی وآندومتریوزیس توسط دستگاه هیگز

رفع استریا واسترچ مارک های بارداری ولاغری

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

5 فکر در مورد “ درمان بیماری های مقاربتی

 1. yegane گفت:

  چقدر زمان میبره تا درمان بشه؟

 2. شیما گفت:

  آیا درمان بیماری های مقاربتی قطعی است؟

  1. دکتر هدی حق نظر گفت:

   در برخی هاشون قطعی است

 3. نرگس گفت:

  خانم دکتر انتقال این بیماری ها در زمان بارداری به نوزاد ممکنه؟؟

  1. دکتر هدی حق نظر گفت:

   انتقال ویروس اچ پی وی درزمان زایمان ازمادرالوده باعث پاپیلوم حنجره درنوزادمیشودکه درمانش عموما جراحی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *