۵ دقیقه
[ratemypost]
درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس

آنچه می خوانید...

هدف اصلی درمان واژینیسموس مدیریت عوامل روحی و جسمی است که باعث ایجاد این بیماری می شود. متأسفانه، بسیاری از خانمها مبتلا به واژینیسموس به دلیل احساس خجالتی که دارند، آن را مخفی نگه می دارند، با این حال، واژینیسموس یک بیماری قابل درمان است و تمام خانم هایی که تحت درمان قرار می گیرند، پس از آن از زندگی جنسی خود لذت می برند. در این مطلب می خواهیم در مورد گزینه های درمانی این بیماری با شما صحبت کنیم.

بهترین روش های درمانی واژینیسموس چیست؟

بهترین روش های درمانی واژینیسموس چیست؟

همانطور که می دانید واژینیسموس انقباض غیرارادی، مکرر و مداوم ماهیچه های ورودی واژن، درست قبل یا در حین مقاربت واژینال، در طول معاینات زنان یا هنگام قرار دادن تامپون و احساس درد ناشی از این انقباضات است.

واژینیسموس به دو نوع طبقه بندی می شود:
واژینیسموس اولیه: زمانی که دخول به واژن هرگز نتوانسته صورت بگیرد.
واژینیسموس ثانویه: زمانی که دخول واژن قبلا بدون مشکل انجام می شده است، اما الان دیگر نمی تواند صورت بگیرد، به دلیل عواملی چون جراحی زنان، تروما یا تشعشع و مشکلات روحی و روانی.

00:38
truncate dir-rtl

درمان واژینیسموس

پزشک متخصص زنان شما براساس شدت علائم و سطح راحتی فردی یک برنامه درمانی ایجاد می کند. درمان واژینیسموس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1-مشاوره جنسی

در این فرایند پس از صحبت با مشاور متخصص, ابتدا آموزش هایی در رابطه با اتفاقات و فرایند های رخ داده حین برقراری رابطه جنسی به فرد دچار واژینیسموس ارائه خواهد شد. اطلاعاتی در رابطه با آناتومی, ساختار لگن و عضلات دخیل در بروز فرایند انقباض خودبخودی واژن, نیز در اختیار بیمار قرار داده می شود. در این صورت شما با ساز و کار بدن خود آشنایی پیدا کرده و می توانید واکنش های رخ داده را بهتر درک کنید. شما می توانید به تنهایی یا همراه با شریک جنسی خود جهت انجام مشاوره اقدام کنید.

مشاوره جنسی اغلب شامل ترکیبی از آموزش جنسی، درمان شناختی رفتاری و فیزیوتراپی با اتساع واژن است.

2-روان درمانی عمومی

روان‌درمانی عمومی معمولاً زمانی استفاده می‌شود که پزشک شما مشکوک به یک موضوع روان‌شناختی زمینه‌ای باشد، که باعث واژینیسموس شما شده است. در این موارد پزشک متخصص زنان شما احتمالاً شما را به یک روانپزشک معرفی می‌کند و می‌توانید انتخاب کنید که به تنهایی یا با شریک جنسی خود در درمان شرکت کنید.

3-فیزیوتراپی کف لگن

فیزیوتراپی کف لگن به شما کمک می کند تا کنترل عضلات کف لگن خود را افزایش دهید. این درمان همچنین می تواند ماهیچه های شما را شل کند، درد را تسکین دهد و به شما کمک کند بر اضطراب نفوذ به واژن غلبه کنید.
تمرینات کگل را انجام دهید. تمرینات کگل به تقویت عضلات لگن کمک می کند.

4-درمان های دارویی

در برخی موارد، پزشک شما ممکن است ژل‌ها یا مواد تزریقی را برای کمک به کاهش حساسیت و شل شدن عضلات در ناحیه واژن توصیه کنند.
ژل لیدوکائین یک بی حس کننده موضعی است که می تواند درد را بی حس کرده و انقباض شدید واژن را کاهش دهد.
همچنین استفاده از وان آب گرم جهت ریلکس کردن عضلات بدن موثر است و عضلات ناحیه ی واژن نیز از این مقوله مجزا نیستند. با نشستن در وان آب گرم, عضلات شما از حالت انقباضی خارج شده و احساس بهتری خواهید داشت.

5-تزریق بوتاکس

بهترین پزشک متخصص زنان در درمان واژینیسموس، دکتر هدی حق نظر همچنین ممکن است تزریق بوتاکس را برای شل شدن عضلات واژن و اطراف آن توصیه کند، که می تواند به کاهش سفتی عضلات کمک کند.
این روش معمولاً با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. پس از انجام این روش معمولاً یک دوره درمان با هیگز توصیه می شود. پس از تزریق بوتاکس و متعاقب استفاده از آراف هیگز اکثر بیماران گزارش می‌دهند که رابطه جنسی بدون درد را تجربه کرده اند و نیازی به تزریق بیشتر ندارند.

6-درمان واژینیسموس با دستگاه هیگز

درمان واژینیسموس از طریق دستگاه هیگز نیز از دیگر روش های موثر جهت درمان و بهبود این اختلال است. دستگاه هیگز مکانیسم شبیه ماساژور برای عضلات بیرونی واژن دارد و به دلیل دارا بودن انرژی گرمایی که به عمق عضلات واژن و لگن گرما نفوذ می کند و در نتیجه به افزایش میزان جریان خون در ناحیه واژن می پردازد. در واقع دستگاه هیگز با خون رسانی و اکسیژن رسانی در نواحی مختلف واژن، به بهبود و تقویت واژن و درمان اختلال این بیماری کمک می کند.
تحقیقات نشان می دهد که شدت علائم شما ممکن است بر درمان تاثیر بگذارد. موارد خفیف تر واژینیسموس را می توان با کمک درمان هایی مانند فیزیوتراپی یا روان درمانی با موفقیت درمان کرد. با این حال، گزینه های درمانی برای علائم شدید ممکن است شامل چندین روش درمانی، از جمله تزریق بوتاکس همراه با اراف هیگز باشد. به یاد داشته باشید، ممکن است مدتی طول می کشد تا نتایج درمان را ببینید.

درمان واژینیسموس چیست؟

کلام آخر

واژینیسموس تا 7 درصد از زنان را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد و نه تنها بر زندگی جنسی آن ها تأثیر می گذارد، بلکه بر سلامت روان، سلامت جسمی و کیفیت روابط آن ها تأثیر می گذارد. چیزی که اکثر بیماران نمی دانند این است که واژینیسموس چیزی برای خجالت نیست و قابل درمان است. در واقع، 90 درصد از زنان مبتلا به واژینیسموس پس از درمان از یک زندگی جنسی سالم لذت می برند. برای تعیین اینکه کدام درمان واژینیسموس برای شما مناسب‌تر است، حتما به پزشک بهترین متخصص زنان در ساری دکتر هدی حق نظر مراجعه کنید.

دکتر هدی حق نظر

دکتر هدی حق نظر فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی ازسال ۱۳۷۲ مدتی به عنوان پزشک عمومی فعالیت داشته اند.سپس با گذراندن دوره تخصصی زنان و زایمان به عنوان متخصص زنان و زایمان فعالیت خود را ادامه داده و با توجه به علاقه زیادی که به رشته جراحی های زیبایی زنان داشتند، باگذراندن دوره های مختلف داخلی و بین المللی درحال حاضر بیشتر در این فیلد فعالیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − پنج =