صفحه اصلی / دانستنی های زنان / از علت تا درمان واژینیسموس

5 / 5. 1

۷ دقیقه
واژینیسموس

از علت تا درمان واژینیسموس

آنچه می خوانید...

به طور کلی ممکن است زنان بسیاری دچار اختلال واژینیسموس شوند و از بروز این اختلال آزرده خاطر شوند.
لازم است بدانید که زنانی که این اختلال را تجربه می کنند نباید دچار خجالت زدگی شوند, زیرا رخ دادن این عارضه کاملا غیرارادی است و می توان واژینیسموس را به دو نوع اصلی تقسیم بندی کرد. در نوع اولیه, انقباض واژن قبل از وارد شدن یا نفوذ هر عاملی به واژن رخ می دهد. ولی در نوع ثانویه, در ابتدا و تنها یکبار امکان ورود به واژن وجود دارد و پس از آن دیگر نفوذ به واژن ( به علت انقباض آن) غیر ممکن می شود.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که واژینیسموس به چه علت بروز می کند؟ این اختلال چگونه درمان می شود؟

ما در این مقاله قصد داریم به شما اطلاعاتی را در خصوص واژینیسمسوس و روش های درمان آن اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. 

درمان-واژینیسموس

واژینیسموس چیست؟

تحریک انقباضی غیرارادی عضلات واژن, می تواند در بسیاری از زنان رخ دهد. این امر به دنبال تحریک واژن و به صورت غیر خود آگاه رخ داده و می تواند باعث بروز مشکلاتی در روابط جنسی زوجین شود. جالب است بدانید زنانی که با واژینیسموس درگیر اند نسبت به معاینه ی لگن دارای واکنش کاملا طبیعی بوده و در این معاینات هیچگونه دلیلی برای بروز این عارضه( واژینیسموس و انقباضات عضلانی مهبل) یافت نمی شود. آمار مشخصی از زنانی که دچار این عارضه هستند, در دسترس نمی باشد. ولی به طور کلی این عارضه می تواند باعث بروز مشکلات نسبتا زیادی در رابطه ی جنسی زوجین شود. این اختلال می تواند عملکرد جنسی را مختل کند, ولی باعث کاهش میل جنسی در زن نخواهد شد, یعنی تنها در ورود آلت تناسلی به درون واژن مشکل ایجاد خواهد شد. 

علت واژینیسموس(vaginismus)

به طور کلی در مواردی که زن قصد وارد کردن تامپون یا پد بهداشتی به واژن دارد, لمس نواحی نزدیک واژن انجام می گیرد یا شریک جنسی زن قصد وارد کردن آلت تناسلی به واژن را دارد, واژینیسموس رخ می دهد. همچنین گاهی به دنبال انجام جراحی های زنان و زایمان, انجام رادیوتراپی و پس از بروز یائسگی,  بروز انقباض واژن محتمل است. کاهش سطح استروژن نیز می تواند باعث کاهش خاصیت ارتجاعی در واژن شده و برقراری رابطه ی جنسی را با مشکل مواجه سازد.

تشخیص واژینیسموس

برای تشخیص این عارضه لازم است به بهترین متخصص زنان و زایمان برای درمان و تشخیص, مراجعه کنید. لازم است بدانید که توصیف هر یک از علائم جنسی و معاینه ی لگن در تشخیص عارضه موثرند و پزشک با بررسی علائم و معاینه فرد می تواند به تشخیص و درمان این اختلال بپردازد. 

علائم واژینیسموس

واژینیسموس نیز دارای اختلالات و مشکلات دیگر با برخی علائم همراه است که در صورت مشاهده این علائم می بایست به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید. 

هم چنین از جمله شایع ترین و مهم  علائم واژینیسموس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سفت شدن و انقباض غیر ارادی عضلات واژن
 • درد حین برقراری رابطه جنسی
 • احساس سوزش و خارش حین ورود هر چیزی به واژن
 • کاهش میل جنسی 
 • درد در هنگام استفاده از تامپون 
 • درد در هنگام معاینه واژن 
 • اسپاسم کلی ماهیچه ها 

روش های درمانی واژینیسموس

در ابتدا باید گفت که اگر دچار این اختلال شده اید هیچ جای نگرانی نیست و واژینیسموس  اختلالی است که توسط روش های مختلف قابل درمان می باشد.

این اختلال را می توان با استفاده از روش های آموزشی, صحبت با مشاورین و تمرین های مکرر برطرف ساخت. به طور کامل به بررسی هر یک از این روش های درمانی می پردازیم.

 • مشاوره جنسی

در این فرایند پس از صحبت با مشاور متخصص, ابتدا آموزش هایی در رابطه با اتفاقات و فرایند های رخ داده حین برقراری رابطه جنسی به فرد دچار واژینیسموس ارائه خواهد شد. اطلاعاتی در رابطه با آناتومی, ساختار لگن و عضلات دخیل در بروز فرایند انقباض خودبخودی واژن, نیز در اختیار بیمار قرار داده می شود. در این صورت شما با ساز و کار بدن خود آشنایی پیدا کرده و می توانید واکنش های رخ داده را بهتر درک کنید. شما می توانید به تنهایی یا همراه با شریک جنسی خود جهت انجام مشاوره اقدام کنید.

دستگاه هیگز 

درمان واژینیسموس از طریق دستگاه هیگز نیز از دیگر روش های موثر جهت درمان و بهبود این اختلال است. دستگاه هیگز به دلیل دارا بودن انرژی گرمایی به عمق عضلات واژن و لگن نفوذ می کند و در نتیجه به افزایش میزان جریان خون در ناحیه واژن می پردازد

در واقع دستگاه هیگز با خون رسانی و اکسیژن رسانی در نواحی مختلف واژن ، به بهود و تقویت واژن و درمان اختلال واژینموس کمک می کند. 

 • هیپنوتیزم

استفاده از تکنیک هایی که باعث آرام سازی فرد می شود نیز می تواند به کاهش بروز واژینیسموس کمک کند. این روش ها باعث می شوند حین برقراری رابطه ی جنسی احساس آرامش بیشتری داشته باشید و دچار انقباض واژن نشوید.

 • وازودیلاتور های واژن

ممکن است بهترین دکتر برای درمان واژینیسموس, نحوه ی استفاده از گشاد کننده ها برای واژن را به شما آموزش دهد. ابزار گشاد کننده ی واژن, می توانند به شکل مخروطی باشند. این وسایل گشاد کننده را با سایز های مختلف در دسترس شما قرار می دهند و پس از آموزش در رابطه با چگونگی استفاده از آنها, می توانید جهت افزایش انعطاف در واژن از آنها استفاده کنید. برای افزایش راحتی و گرفتن نتیجه ی مطلوب, می توانید از شریک جنسی خود جهت وارد کردن گشاد کننده ها در واژن کمک بگیرید. لازم است طبق نظر متخصص, مدت زمان مشخصی از گشادکننده ها استفاده کنید و پس از آن مجددا به برقراری رابطه جنسی با شریک خود بپردازید.

 • فیزیوتراپی

مراجعه به متخصصین طب فیزیکی( فیزیوتراپیست) که در رابطه با عضلات کف لگن اطلاعات کاملی دارد, برای افرادی که نمی توانند به راحتی از ابزار گشاد کننده واژن استفاده کنند توصیه می شود. این افراد می توانند برای استفاده ی صحیح از وسایل گشاد کننده به شما کمک کرده و نحوه ی اجرای تکنیک های آرام سازی حین ورود گشاد کننده ها به واژن را به شما آموزش دهند.

 • وان آب گرم

استفاده از وان آب گرم. به طور کلی استفاده از آب ولرم جهت ریلکس کردن عضلات بدن موثر است و عضلات ناحیه ی واژن نیز از این مقوله مجزا نیستند. با نشستن در وان آب گرم, عضلات شما از حالت انقباضی خارج شده و احساس بهتری خواهید داشت.

 • ژل های رقیق کننده

این ژل ها نیز باعث می شوند عضلات واژن از حالت انقباضی ایجاد شده در آنها خارج شوند. استفاده از ژل های رقیق کننده هنگام برقراری رابطه جنسی, بسیار کمک کننده است.

 • انقباض واژن

ورزش های تقویت کننده عضلات کف لگن. انجام برخی حرکات ورزشی خاص که جهت تقویت عضلات کف لگن طراحی شده اند نیز می تواند در کاهش بروز vaginismus موثر باشد. این ورزش ها را با نام حرکات کگل می شناسیم. برای انجام این حرکات لازم است در پوزیشن نشسته یا درازکش به پشت قرار بگیرید. سپس عضلات کف لگن( واژن و مقعد) خود را منقبض کرده و به مدت ۴ الی ۵ ثانیه انقباض را حفظ کنید. شما می توانید این حرکات را ده بار در روز تکرار کنید.

 • دستگاه RF

دستگاه RF (radio frequency). دستگاه RF هیگز, از تابش امواج رادیوفرکوئنسی جهت تغییر در ساختار عضلات دیواره ی واژن استفاده می کند و از این طریق می تواند در کاهش میزان واژینیسموس و انقباض غیر ارادی عضلات واژن موثر واقع شود. حتی در مواردی که فرد دچار درجات شدید انقباض حین دخول و دردناک شدن رابطه جنسی است, استفاده از این دستگاه می تواند اثرات بسیار مثبتی به همراه داشته باشد.

دکتر هدی حق نظر

دکتر هدی حق نظر فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی ازسال ۱۳۷۲ مدتی به عنوان پزشک عمومی فعالیت داشته اند.سپس با گذراندن دوره تخصصی زنان و زایمان به عنوان متخصص زنان و زایمان فعالیت خود را ادامه داده و با توجه به علاقه زیادی که به رشته جراحی های زیبایی زنان داشتند، باگذراندن دوره های مختلف داخلی و بین المللی درحال حاضر بیشتر در این فیلد فعالیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 19 =