جراحی زیبایی زنان

نحوه خوابیدن بعد از لابیاپلاستی

نحوه خوابیدن بعد از لابیاپلاستی

نحوه مناسب خوابیدن بعد از لابیاپلاستی برای حفظ سلامت و تسریع روند بهبودی بسیار مهم است. خوابیدن بعد از لابیاپلاستی باید به گونه ای باشد که از فشار به لابیا و محل جراحی جلوگیری شود. بدین منظور بهترین حالت برای خوابیدن بعد از جراحی به کمر و بصورت طاق باز است. در ادامه این مقاله به بررسی باید و نباید های طرز خوابیدن بعد از جراحی لابیاپلاستی و اهمیت آن می پردازیم.

لابیاپلاستی یکی از روش‌های جراحی به منظور افزایش زیبایی ناحیه تناسلی در خانم‌ها می‌باشد که در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای در میان خانم‌ها شیوع پیدا کرده است. افرادی که جهت انجام این جراحی اقدام می‌نمایند اغلب دچار مشکلاتی در لابیای مینور می‌باشند. باید توجه داشته باشید، همانطور که انتخاب  بهترین جراح زیبایی زنان با تجربه برای انجام این عمل مهم است رعایت مراقبت های بعد از عمل نیز در نتیجه ی عمل تاثیر بسزایی دارد. یکی از این مراقبت های نحوه ی خوابیدن بعد از لابیاپلاستی است، که در این مطلب می خواهیم به آن بپردازیم.

بهترین نحوه خوابیدن بعد از لابیاپلاستی چگونه است؟

 لابیاپلاستی یک جراحی سرپایی می‌باشد و چند ساعت پس از پایان جراحی می‌توانید با کمک یک همراه به منزل بازگردید. در طی این دوره مناسب ترین و بهترین حالت برای خوابیدن به کمر(پشت) و بصورت طاق باز است زیرا در این پوزیشن، از فشار به لابیاها جلوگیری شده و بخیه ها در معرض کشش قرار نمیگیرند. لازم به ذکر است که در ۳ روز اول بعد از جراحی بطور کامل دراز بکشید و استراحت کنید و از انجام فعالیت های روزانه خودداری کنید. توجه کنید که انتخاب بهترین جراح لابیاپلاستی در ساری و رعایت مراقبت های بعد از لابیاپلاستی در نتیجه جراحی موثر میباشد.

نحوه مناسب خوابیدن بعد از لابیاپلاستی
نحوه مناسب خوابیدن بعد از لابیاپلاستی

خوابیدن در هفته‌ی اول پس از لابیاپلاستی

همان طور که پیشتر اشاره کردیم لابیاپلاستی یک جراحی سرپایی می‌باشد و چند ساعت پس از پایان جراحی می‌توانید با کمک یک همراه به منزل بازگردید. در طی این دوره به هر طریقی که احساس راحتی بیشتری دارید می‌توانید بخوابید، نکته‌ی مهم این است که شما بتوانید بدون احساس درد و ناراحتی چند روز اول را به طور کامل استراحت نمائید.

در صورتی که هنگام خوابیدن احساس درد دارید می‌توانید از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک جهت استراحت راحت‌تر استفاده نمائید.

استفاده از کمپرس آب سرد در ۲۴ ساعت اولیه پس از جراحی می‌تواند به کاهش تورم کمک نماید در نتیجه خوابیدن برای شما راحت‌تر خواهد شد. استفاده از کمپرس آب سرد به صورت هر ۲ الی ۴ ساعت خواهد بود.

بخیه‌هایی که در محل جراحی اعمال شده‌اند در طی هفته‌ی اول پس از جراحی به مرور جذب خواهند شد بنابراین لازم است در طی این مدت مراقبت های لازم را به عمل بیاورید. به منظور کاهش هرگونه آسیب به بخیه‌ها و یا برش‌ها در هنگام خوابیدن می‌توانید یک متکای نرم را در بین پاهای خود قرار دهید تا از ایجاد اصطکاک و اسیب به بخیه‌ها خودداری شود.

در طی هفته‌ی اول پس از جراحی توصیه می‌شود که از محل کار خود مرخصی گرفته و فعالیت‌های روزمره‌ی خود را به تعویق بیندازید. در این دوره تا جایی که می‌توانید استراحت نمائید.

بهتر است از نشستن‌های طولانی و یا قدم زدن‌ بیش از حد خودداری نمائید و ساعات زیادی را در تخت استراحت نمائید. همان طور که پیشتر اشاره کردیم بهترین حالت دراز کشیدن و خوابیدن به گونه‌ای است که کمترین فشار و درد به ناحیه تناسلی وارد شود، بسیار از بیماران دراز کشیدن به کمر را بهترین موقعیت برای خوابیدن در نظر می‌گیرند.

در ۳ روز اول پس از جراحی بهتر است ساعات زیادی را در تخت استراحت نمائید و بخوابید تا بدن شما روند بهبود را طی نماید.

نکات مهم در نحوه خوابیدن بعد از لابیاپلاستی

از خوابیدن به پهلو خودداری کنید : توصیه میشود به هیچ عنوان در هفته ی اول بعد از عمل لابیاپلاستی خود، به پهلو چپ یا راست نخوابید. خوابیدن در این حالت باعث کشش بخیه شده و امکان نامتقارن شدن لابیاها را فراهم میکند.

از خوابیدن به روی شکم خودداری کنید : قرار گرفتن در این حالت باعث فشار به لابیا ها میشود و ممکن است باعث خونریزی شود

 • در ۳ روز اول پس از جراحی بهتر است ساعات زیادی را در تخت استراحت نمائید و بخوابید تا بدن شما روند بهبود را طی نماید.
 • در صورتی که هنگام خوابیدن احساس درد دارید می‌توانید از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک جهت استراحتِ راحت‌تر استفاده نمایید.
 • استفاده از کمپرس آب سرد در ۲۴ ساعت اولیه پس از جراحی می‌تواند به کاهش تورم کمک نماید در نتیجه خوابیدن برای شما راحت‌تر خواهد شد. استفاده از کمپرس کیسه یخ به صورت هر نیم ساعت  به مدت پنج دقیقه خواهد بود.
 • بخیه‌هایی که در محل جراحی اعمال شده‌اند در طی هفته‌ی اول پس از جراحی به مرور جذب خواهند شد بنابراین لازم است در طی این مدت مراقبت های لازم را به عمل بیاورید. به منظور کاهش هرگونه آسیب به بخیه‌ها و یا برش‌ها در هنگام خوابیدن می‌توانید یک متکای نرم را در بین پاهای خود قرار دهید تا از ایجاد اصطکاک و اسیب به بخیه‌ها خودداری شود.
 • در طی هفته‌ی اول پس از جراحی توصیه می‌شود که از محل کار خود مرخصی گرفته و فعالیت‌های روزمره‌ی خود را به تعویق بیندازید. در این دوره تا جایی که می‌توانید استراحت نمائید.
 • بهتر است از نشستن‌های طولانی و یا قدم زدن‌ بیش از حد خودداری نمائید و ساعات زیادی را در تخت استراحت نمائید. همان طور که پیشتر اشاره کردیم بهترین حالت دراز کشیدن و خوابیدن به گونه‌ای است که کمترین فشار و درد به ناحیه تناسلی وارد شود، بسیار از بیماران دراز کشیدن به کمر را بهترین موقعیت برای خوابیدن در نظر می‌گیرند.

خوابیدن در فاصله هفته‌ی دوم تا ششم جراحی

در طی این دوره معمولاً زخم‌ها بهبود یافته و تورم و التهاب در ناحیه تناسلی به مرور از بین می‌رود، در طی این دوره می‌توانید پوزیشن خواب خود را به گونه‌ای که پیش از جراحی داشتید به تدریج تغییر دهید و لزومی به خوابیدن در تمام ساعات به سمت کمر نمی‌باشد اما همچنان توصیه می‌شود در صورتی‌که حس می‌‌کنید قرار گرفتن در موقعیت خاصی منجر به ایجاد درد و ناراحتی می‌شود سعی کنید تا جایی که امکان دارد همچنان به پشت بخوابید و یک متکای کوچک و نرم را در میان زانوهای خود قرار دهید.

نحوه مناسب خوابیدن بعد از لابیاپلاستی
نحوه مناسب خوابیدن بعد از لابیاپلاستی

خوابیدن پس از هفته‌ی ششم

اکثر بیماران پس از هفته‌ش ششم تقریباً سلامت خود را به دست می‌آورند و مشکل در خوابیدن بعد از لابیاپلاستی ندارند، جهت شروع رابطه‌ی جنسی می‌توانید پس از ۸ هفته با تشخیص پزشک فعالیت‌های جنسی خود را نیز آغاز نمائید.

نحوه نشستن در هفته اول بعد از لابیاپلاستی

بعد از لابیاپلاستی ، ناحیه تناسلی شما حساس و متورم خواهد بود بدین منظور توصیه میشود در روز های اول از نشستن خودداری کنید و برای کاهش درد و بهبود لابیاها به نحوه نشستن و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی خود توجه کنید:

به صورت صاف بنشینید : روی یک صندلی با پشتی صاف و نشیمنگاه نرم بنشینید . از نشستن بر روی صندلی های خیلی نرم یا خیلی سفت خودداری کنید. بهتر است هنگام نشستن از بالشت های مخصوص دوناتی شکل استفاده کنید. وجود حفره ای که در وسط این بالشت ها وجود دارد مانع از اسیب و فشار به ناحیه جراحی شده می شود.

پاهایتان را از هم باز کنید : می توانید از یک بالشت کوچک برای حمایت از کمرتان یا قرار دادن بین پاهایتان برای کاهش فشار استفاده کنید.

 توصیه میشود از نشستن های طولانی مدت خود داری کنید و هرچند دقیقه بلند شوید و راه بروید تا گردش خون شما بهبود یابد.

سایر توصیه‌ها جهت خوابیدن پس از لابیاپلاستی

 • در صورتی که حیوان خانگی و یا فرزند کوچک دارید تا زمان بهبودی کامل (۶ تا ۸ هفته) در هنگام خوابیدن آن ها را در تخت جداگانه بخوابانید زیرا هرگونه ضربه احتمالی به این ناحیه می‌تواند منجر به باز شدن بخیه و برش‌ها و خونریزی‌های شدید شود. همچنین توصیه می‌شود شریک جنسی شما نیز با فاصله و یا در مکانی غیر از تخت مشترک شما استراحت نماید تا از هرگونه ضربه دست و پا به صورت ناخواسته در هنگام خواب جلوگیری شود.
 • در هنگام خوابیدن و استراحت در طی هفته‌های اول پس از جراحی از لباس‌های گشاد و نخی استفاده نمائید تا محل جراحی در معرض هوا قرار بگیرد و از عرق کردن و یا هرگونه آسیب در ناحیه جلوگیری شود.
 • محل خواب خود را در محیطی آرام و ساکت انتخاب نمائید تا در طی شبانه روز بتواند با آرامش استراحت نمائید.

آیا می توان بعد از لابیاپلاستی راه رفت؟

هیچ محدودیتی برای راه رفتن بعد از لابیاپلاستی وجود ندارد ولی توصیه میشود. در روز های اول از پیاده روی خودداری کنید.

آیا جراحی لابیاپلاستی نیاز به ترمیم دارد؟

در اغلب موارد اگر جراحی لابیا پلاستی نزد پزشک ماهر انجام شود ، نیاز به تکرار ندارد و با انجام یکباره جراحی ، رضایت از نتیجه حاصل میگردد. اما در موارد بسیار نادری ممکن است  برای رفع بعضی از عوارض نیاز به ترمیم و تکرار جراحی باشد.

چقدر طول می کشد تا بخیه های لابیاپلاستی جذب شوند؟

اکثر پزشکان از بخیه های قابل جذب استفاده میکنند. بخیه های قابل جذب معمولاً بین ۳ تا ۴ هفته زمان میبرد تا به طور کامل از بین بروند.

بهبودی کامل بعد از لابیاپلاستی چقدر زمان میبرد؟

اغلب افراد در عرض یک هفته به فعالیت های عادی روزانه خود باز می گردند.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

6 فکر در مورد “ نحوه خوابیدن بعد از لابیاپلاستی

 1. sara گفت:

  ممنون‌بابت اطلاعات مفید و کاملتون

 2. شیوا گفت:

  ممنون از توضیحات کامل و مفیدتون

 3. سایه گفت:

  ممنون ازتوضیحات کامل و مفیدتون

 4. الی گفت:

  چقدر خوبه که همه جراحی هارو با جزییات توضیح میدین

 5. sahel گفت:

  سلام..میشه محل جراحی رو شستشو داد؟
  به چه صورت؟

  1. دکتر هدی حق نظر گفت:

   بله. روزانه با محلول رقیق شده شامپو بچه محل بخیه ها قابل شستشو و خشک کردن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *