جراحی زیبایی زنان

علت گشاد شدن واژن

علت گشادی شدن واژن می توان دلایلی زیادی را در بر بگیرد. همانطور که می دانید ماهیچه های واژن الاستیک هستند، به این معنی که می توانند کشیده شوند و فرم استاندارد خود را بازیابی کنند. با این حال، ماهیچه های واژن ممکن است با افزایش سن و پس از زایمان ضعیف شوند، که می تواند باعث گشاد شدن واژن شود. بی اختیاری تنها یکی از علائم ضعف عضلانی کف لگن است که می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. در این مقاله می خواهیم به علل گشادی واژن و گزینه های درمانی آن بپردازیم.

علل گشاد شدن واژن چیست؟

همانطور که گفته شد عوامل زیادی در گشاد شدن واژن تاثیر دارد که در اینجا به مهمترین آن ها می پردازیم.

۱-بارداری و زایمان

در دوران بارداری و دوران پس از زایمان، بدن تغییرات زیادی را تجربه می کند. این ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تغییر در اندازه و فرم سینه
  • نوسانات وزن
  • ورم پا
  • ظهور علائم کششی روی پوست

کشش واژن در هنگام زایمان طبیعی، طبیعی است. به آرامی، این فرم کشیده به اندازه اصلی خود باز می گردد. ممکن است کمی طول بکشد تا به این واقعیت عادت کنید که عضلات واژن شما پس از زایمان کاملاً یکسان نیستند. پس از زایمان، برخی از زنان دچار تغییر در سفتی، انعطاف پذیری یا شکل واژن می شوند. تجربیات جنسی یک زن ممکن است کمتر رضایت بخش باشد.

تغییرات فرج و گشادی واژن و شل شدن لابیاها نیز می تواند در اثر آسیب عضله پرینه، پوست یا بافت در حین زایمان ایجاد شود. بارداری هایی که پس از رسیدن یک زن به سن ۳۰ سالگی رخ می دهد، منجر به تغییرات فیزیکی واضح تری مانند شل شدن واژن می شود. بدن زنان جوانتر ممکن است سریعتر از بارداری بهبود یابد.

هورمون های که در بارداری و هنگام زایمان ترشح می شوند در گشادی واژن نیز تاثیر دارند. همچنین بعضی از بارداری ها مانند بارداری و زایمان چند قلو و یا بارداری فرزند با وزن زیاد نیز می تواند تاثیر زیادی در آسیب به وآژن در هنگام زایمان داشته باشد.

۲-افزایش سن و یائسگی

با افزایش سن، بدن ما دستخوش تغییرات طبیعی می شود. پوست و ماهیچه ها با گذشت زمان مقداری از سفتی و انعطاف پذیری خود را از دست می دهند که ممکن است به مرور زمان باعث گشاد شدن واژن نیز شود.

سطح استروژن در بدن زن با نزدیک شدن به یائسگی و ورود او کاهش می یابد. به همین دلیل، پوشش واژن ممکن است خشک و کشش کمتری داشته باشد. بعد از یائسگی، واژن ممکن است گشاد شود. همچنین احتمال درد در حین رابطه جنسی وجود دارد که ناشی از خشکی واژن است.

تغییرات در واژن از علائم شایع پیش از یائسگی و یائسگی است. واژن ممکن است خشک شود، که می تواند احساس مقاربت را تغییر دهد.

از دیگر علل گشاد شدن واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عوامل ژنتیکی
  • اضافه وزن زیاد
  • آسیب شدید به واژن
  • جراحی های قبلی ناحیه تناسلی

آیا رابطه جنسی زیاد باعث گشاد شدن واژن می شود؟

ماهیچه های واژن به دلیل میل جنسی شل می شوند و امکان برقراری رابطه جنسی صمیمی تر را فراهم می کنند. پیش بازی می تواند بسیار مهم باشد زیرا این عضلات مدتی طول می کشد تا شل شوند. واژن بلافاصله پس از یک رابطه جنسی شکل طبیعی خود را باز می یابد.

افسانه ها در مورد اینکه چگونه آمیزش دخولانه بدن زن را تغییر می دهد، فراوان است. هیچ یک از تحقیقات نشان نمی دهد که رابطه جنسی منظم چیزی است که باعث شل و گشاد شدن واژن می شود. کشش واژن به صورت لحظه ای، قبل، حین و بعد از فعالیت جنسی اتفاق می افتد. این شبیه به این است که چگونه دهان بیشتر از حد معمول برای خوردن یا خمیازه باز می شود و سپس به اندازه و فرم معمولی خود بسته می شود.

یک غشای نازک به نام پرده بکارت ناحیه تناسلی را احاطه کرده است. هنگامی که یک زن برای اولین بار رابطه جنسی نافذ دارد، ممکن است به دلیل کشیده شدن و پارگی پرده بکارت، احساس افزایش باز شدن واژن را تجربه کند. اغلب تغییرات در بدن به طور طبیعی در نتیجه افزایش سن، نوسانات وزن و بیماری رخ می دهد.

چگونه گشاد شدن واژن را درمان کنیم؟

عضلات کف لگن با حمایت از کف لگن، رحم، مثانه و راست روده از ناحیه واژن محافظت می کنند. عضلات کف لگن را می توان با تکرار تمرینات خاص تقویت کرد. ورزش های منظم می توانند سلامت واژن و احساس آن را افزایش دهند و حتی لابیای شل را سفت تر کنند.

ماهیچه های محکم کف لگن ممکن است به شما کمک کند از موقعیت های شرم آور مانند بی اختیاری و موارد بالقوه شدیدتر مانند افتادگی اندام جلوگیری کنید.

اکثر افرادی که می خواهند کف لگن خود را تقویت کنند کگل انجام می دهند. شما باید سه بار در روز هر بار ۱۰ بار تکرار کنید، در ست های دو تا سه تایی انجام دهید. ممکن است تا شش ماه طول بکشد تا شاهد بهبودی در قدرت خود باشید. اما توجه داشته باشید درجات خفیف گشادی واژن با تمرینات ورزشی قابل درمان است. در غیر این صورت پزشک گزینه های درمانی دیگر را به شما توصیه می کند، مانند:

کلام آخر

با گذشت زمان، بدن شما دستخوش تغییرات زیادی می شود که بر ظاهر و احساس واژن و لابیای شما تأثیر می گذارد. حتی اگر تمرینات کگل به درمان گشاد شدن واژن کمک کند، اما به برطرف کردن گشادی واژن در درجات متوسط تا شدید کمکی نمی کند. اینجاست که می توانید از روش های جوانسازی واژن برای سفت کردن آن استفاده کنید. با این حال، بهتر است به پزشک متخصص زنان در ساری مراجعه کنید تا بهترین گزینه درمانی را برای برطرف کردن گشادی واژن به شما توصیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *