دکتر هدی حق نظر / دانستنی های زنان / علت ایجاد کیست بارتولن
۸ دقیقه
[ratemypost]
علت ایجاد کیست بارتولن

علت ایجاد کیست بارتولن

آنچه می خوانید...
کیست بارتولن چیست؟

کیست بارتولن در اثر انسداد غده بارتولن در واژن ایجاد می شود، که این مسدود شدن غده سبب ایجاد درد در هنگام نشستن، راه رفتن یا رابطه جنسی می شود. ممکن است کیست بارتولن یه مرور زمان خود به خود برطرف شود ولی اگر عفونی شود نیاز به درمان دارد. امروز می خواهیم در این مطلب به علت ایجاد کیست بارتولن و پاسخ سوالات شما در مورد این کیست واژن بپردازیم.

کیست بارتولن چیست؟

اگر مجاری غدد در ورودی واژن مسدود شود، کیست بارتولن می تواند ایجاد شود. غدد بارتولن در هر طرف دهانه واژن قرار دارند و مایعی را تولید می کنند که به روان شدن واژن کمک می کند. گاهی اوقات غدد مسدود می شوند و مایع تجمع می یابد و باعث ایجاد کیست می شود. اگر مایع عفونی شود، چرک ایجاد می کند و به آبسه بارتولن تبدیل می شود.

کیست یا آبسه معمولا در یک طرف دهانه واژن ایجاد می شود. کیست یا آبسه بارتولن شایع است. درمان کیست بارتولن به اندازه کیست، میزان درد کیست و اینکه آیا کیست عفونی شده است، نیز بستگی دارد.

کیست بارتولن چه شکلی است؟

علائم کیست بارتولن

اگر کیست بارتولن کوچک و غیر عفونی دارید، ممکن است متوجه آن نشوید. اگر کیست رشد کند، ممکن است توده ای را در نزدیکی دهانه واژن خود احساس کنید. اگرچه کیست معمولاً بدون درد است، اما می تواند حساس باشد.

همانطور که گفته شده، شما می توانید کیست بارتولن داشته باشید و متوجه آن نشوید. اگر کیست رشد کند یا عفونی شود، علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • یک توده حساس یا دردناک در نزدیکی ورودی واژن
  • اجساس درد در نزدیکی ورودی واژن
  • درد در هنگام مقاربت
  • ناراحتی هنگام راه رفتن یا نشستن
  • تب (در صورت وجود آبسه)

کیست بارتولن چه شکلی است؟

این کیست ها برجستگی‌های گرد زیر پوست روی لب‌های واژن (لابیا) ایجاد می شوند، که معمولا بدون درد هستند، ولی زمانی که عفونی و یا بزرگ شوند، متورم، قرمز و حساس می شوند. کیست بارتولن می تواند به اندازه یک نخود کوچک یا به بزرگی یک توپ گلف رشد نماید. این کیست ممکن است سبب شود یک طرف لابیای شما بزرگتر و یا کج به نظر برسد.

چه زمانی برای کیست بارتولن باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر یک توده دردناک در نزدیکی دهانه واژن خود دارید، که پس از دو یا سه روز خود مراقبتی بهبود نمی یابد و یا اگر درد شدید است. به عنوان مثال، خیساندن ناحیه در آب گرم به پزشک متخصص زنان در ساری مراجعه کنید.

همچنین اگر توده جدیدی در نزدیکی دهانه واژن خود پیدا کردید و سن شما بالای 40 سال است، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. اگرچه نادر است، چنین توده ای ممکن است نشانه مشکل جدی تری مانند سرطان باشد.

علت ایجاد کیست بارتولن چیست؟

کیست های غده بارتولن معمولاً به دلیل انسداد ناحیه مجرای غده بارتولن ایجاد می شوند. انسداد در مسیر تخلیه غده منجر به تجمع مایع ترشح شده می شود که به مرور زمان جمع می شود و در نتیجه باعث کیست می شود. علت دقیق انسداد ممکن است همیشه مشخص نباشد،برخی از علل ایجاد این نوع کیست ها عبارتند از:

  1. تحریک، آسیب یا رشد اضافی پوست در ناحیه فرج واژن.
  2. ابتلا به عفونت های مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک یا و…
  3. عفونت های باکتریایی مانند اشریشیا کلی

سوالات در مورد کیست بارتولن

دکتر هدی حق نظر

دکتر هدی حق نظر فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی ازسال ۱۳۷۲ مدتی به عنوان پزشک عمومی فعالیت داشته اند.سپس با گذراندن دوره تخصصی زنان و زایمان به عنوان متخصص زنان و زایمان فعالیت خود را ادامه داده و با توجه به علاقه زیادی که به رشته جراحی های زیبایی زنان داشتند، باگذراندن دوره های مختلف داخلی و بین المللی درحال حاضر بیشتر در این فیلد فعالیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هفت =