زایمان

همه چیز درباره زایمان بی درد!!

تقریباً هر کسی از شدت دردی که یک زن در هنگام زایمان طبیعی متحمل می شود، خبر دارد. این درد، دردناک ترین نوع درد در نظر گرفته شده. اما اخیرا بسیاری از زنان برای جلوگیری از درد ناشی از زایمان طبیعی، اقدام به انجام عمل جراحی سزارین کرده اند. در صورتی که زایمان بدون درد همان زایمان طبیعی می باشد که با مصرف داروهای بی حسی و یا درمان های غیر دارویی درد را کاهش می دهد.

ما در این مقاله قصد داریم در خصوص زایمان بی درد اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

نحوه زایمان طبیعی و اثر بی حسی

لازم است بدانید که نحوه  این زایمان بدین صورت است که برای کاهش درد و افزایش فشار هنگام زایمان طبیعی، از داروی بی حسی استفاده می شود. این ماده در کمر و ناحیه نخاعی تزریق می شود و در حین تزریق احساس گرما به بدن القا می شود. گاهی ممکن است مادر پس از تزریق احساس خارش خفیفی داشته باشد که هیچ جای نگرانی نمی باشد و این وضعیت نشان دهنده بی حسی خوب در ناحیه شکم و رحم می باشد. هم چنین در هنگام زایمان رحم با قدرت زیادی منقبض می شود و دهانه رحم باز می شود تا نوزاد بتواند از آن ناحیه بیرون آید.

مزایای زایمان طبیعی بدون درد

زایمان بی درد به نسبت زایمان با روش های قدیمی دارای مزایای بیشتری است از جمله مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این به مادر کمک می کند تا بهتر با افسردگی یا خستگی پس از زایمان کنار بیاید.
 • ماهیچه های واژن را شل می کند و فضای بیرون آمدن نوزاد را فراهم می کند.
 • فشار خون کاملا قابل کنترل است
 • جلوگیری از آسیب دیدن لگن در حین زایمان
 • کوتاه بودن مدت زمان زایمان
 • کاهش عوارض جانبی زایمان

چه داروهایی برای داشتن زایمان بدون درد استفاده می شوند؟

همان طور که گفته شد زایمان بی درد نوعی زایمان است که با استفاده از دارو های بی حسی انجام می گردد که این دارو ها به کاهش درد در هنگام زایمان طبیعی کمک شایانی می کند.

از جمله دارو هایی که برای زایمان بی درد انجام می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بی هوشی موضعی
 • روش رژیونال
 • بلوک پودندال
 • اپیدورال مداوم با کاتتر
 • اسپاینال
 • استنشاق گاز انتونوکس 

بهترین دارو برای زایمان بدون درد کدام است؟

زایمان بدون درد با استفاده از تزریق اپیدورال بهترین و رایج ترین نوع زایمان است که توسط متخصص بیهوشی برای تسکین درد در هنگام زایمان انجام می شود. این دارو در قسمت پایین کمر تزریق می شود. اپیدورال همیشه ۱۰۰٪ تسکین ایجاد نمی کند، اما به طور قابل توجهی درد در نیمه تحتانی بدن را کاهش می دهد. در اوایل زایمان می توان درد را با استفاده از روش های طبیعی مانند دوش آب گرم، ماساژ و ورزش کنترل کرد.

از جمله روش های غیر دارویی برای کاهش درد زایمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ماساژ دادن
 • طب فشاری
 • حمام گرم و یا استفاده از کیسه های آب گرم
 • تکنیک های تنفس
 • تغییرات مکرر در موقعیت لگن
 • زایمان در آب

زایمان بدون درد در آب چگونه است؟

در این روش مادر در یک وان با آب دمای ۳۷ درجه سانتی گراد قرار می گیرد و به او آموزش های لازم برای اقدام به زایمان داده می شود. بسیاری از افراد بر این عقیده اند که زایمان در آب به دلیل حالت بی وزنی که به مادر می دهد، راحت تر انجام می شود و از طرفی آب یک حس آرامش در مادر و نوزاد القا می کند. اما با همه این موارد بسیاری از افراد هم هستند که همواره مخالف زایمان در آب هستند و اغلب گفته می شود که در این روش سلامت مادر و فرزند تضمین نمی شود و احتمال خفگی و یا غرق شدن نوزاد وجود دارد.

مصرف اپیدورال چه خطراتی دارد؟

به گفته پزشکان، اپیدورال برای مادر و کودک بی خطر است و همچنین باعث تحریک پذیری می شود و به مادر کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کنند و دوباره روی زایمان متمرکز شود، اما مانند هر مداخله پزشکی می تواند عوارض جانبی ناخواسته ای نیز ایجاد کند.

همان طور که گفته شد مصرف اپیدورال علاوه بر مزایایی که دارد می تواند در موارد خاص عوارضی نیز از خود نشان دهد که مهم ترین آنها خارش، تب بالا، حالت تهوع، کاهش فشار خون و سردرد های شدید می باشد. در ادامه هر یک از این موارد را توضیح می دهیم.

عوارض ناشی از مصرف اپیدورال عبارتند از:

خارش

بعضی از داروهای اپیدورال ممکن است برای فرد حساسیت های پوستی و خارش ایجاد کند که در این مواقع هیچ جای نگرانی نبوده و با تغییر دارو می توان مشکل را حل کرد.

تب بالا

همانطور که کمی پیش اشاره کردیم، پس از تزریق اپیدورال ممکن است احساس گرما در کل بدن احساس شود و دمای بدن مادر بالا رود. این اتفاق زمانی پیش می آید که مدت زمان زیادی از تزریق دارو گذشته باشد و هنوز زایمان انجام نشده باشد.

حالت تهوع

حالت تهوع پس از تزریق اپیدورال امری رایج است که همانند دیگر عوارض ذکر شده که چاره ای برای درمان آنها وجود داشت، برای این مورد هم درمان، تجویز داروهایی است که پزشک تجویز می کند و مادر با مصرف آن دیگر هیچگونه حالت تهوع و استفراغ نخواهد داشت.

کاهش فشار خون

در صورتی که مادر با کاهش فشار خون مواجه شود، نوزاد دچار مشکلاتی شده و تحت تاثیرمادر قرار می گیرد. به همین خاطر پیش از تزریق اپیدورال دارویی به منظور کنترل فشار خون تزریق می شود تا مادر و فرزند با چنین عوارضی مواجه نشوند.

سر درد

احتمال وقوع سردرد حین زایمان بسیار نادر است و این موضوع زمانی رخ می دهد که سوزن تزریق ماده اپیدورال اشتباها به کیسه مایع مغزی نخاعی برخورد کند. که این موضوع موجب سردردهای شدید در فرد می شود.

آیا مصرف اپیدورال روی نوزاد تاثیر می گذارد؟

نوزاد در معرض داروهایی قرار دارد که در خون مادر جریان دارد. به طور معمول، دوز کمی از داروها روی نوزاد تاثیر می گذارند، که این مقدار هیچ تاثیر منفی در رفتار نوزاد نخواهد داشت. همچنین معمولاً اثرات دارو بر بدن مادر پیش از شروع تولید شیر توسط سینه ها از بین می رود.

کلام آخر

به طور کلی ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم که به شما در زمینه انجام زایمان طبیعی به صورت بی درد کمک کنیم.
اما لازم است بدانید که برای انجام این زایمان می بایست به یه متخصص زنان جهت بررسی شرایط شما و جنین بپردازد و در صورت مناسب بودن شرایط به انجام زایمان بی درد بپردازید.

2 فکر در مورد “ همه چیز درباره زایمان بی درد!!

 1. سودابه گفت:

  سلام
  چه کسایی زایمان طبیعی راحت تری دارن؟

  1. دکتر هدی حق نظر گفت:

   مادرانی که معمولا در کلاس های ورزش دوران بارداری شرکت می کنند اغلب زایمان طبیعی راحت تری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *