جراحی زیبایی زنان

آیا جراحی ترمیمی لابیا (لابیاپلاستی) عوارض دارد؟

همانطور که می دانید عمل لابیاپلاستی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی خانم ها است، که امروزه خواهان زیادی پیدا کرده است. شاید شما یکی از کاندیداهای این عمل باشید، ولی هنوز این نگرانی را دارید که آیا لابیاپلاستی عوارضی دارد یا نه؟ باید گفت جراحی لابیاپلاستی روشی ایمن، کم تهاجمی و موثر است، اما مانند همه جراحی‌ها، لابیاپلاستی نیز عوارض جانبی موقتی دارد. امروز می‌خواهیم در این مطلب در مورد عوارض لابیاپلاستی صحبت کنیم.

جراحی ترمیمی لابیا چیست؟

لابیاپلاستی یک جراحی زیبایی درخانم ها است، که اندازه ی لابیا را کاهش داده و یا تغییر شکل می دهد. این عمل ممکن است شامل لابیاهای داخلی و خارجی واژن باشد. لابیاپلاستی داخلی یا مینور  با لابیاپلاستی لابیا ماژور یا لابیاماژوروپلاستی متفاوت است. خانم ها ممکن است برای اهداف زیبایی و برای بهبود ظاهر لابیاها این عمل را انجام دهند. در موارد دیگر، زنان به دلیل احساس ناراحتی و درد هنگام رابطه ی جنسی و غیره، این جراحی را انتخاب می کنند.  در این قسمت به عوارض لابیاپلاستی مینور یا لابیاپلاستی که شایعترین عمل زیبایی خانمهاست می پردازیم.

بزرگ شدن لب های واژن ممکن است به دلیل ناهنجاری های مادرزادی ارثی، به دلیل افزایش سن، بارداری یا علل هورمونی یاعلل  مختلف دیگر باشد. هدف جراحی کاهش اندازه لابیا مینور و متقارن کردن آن ها است.

عمل جراحی لابیاپلاستی یا لبیاپلاستی برای کاهش سایز لابیا به صورت سرپایی انجام می شود و اغلب کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. گاهی به درخواست بیمار یا نظر پزشک در معاینه و بزرگی سایز لابیاها و یا انجام جراحی همزمان ممکن نیاز باشد تا با بیهوشی انجام شود. اغلب بخیه هایی که استفاده می شود خود به خود جذب می شوند. پس از جراحی، بیماران باید تقریباً یک ماه از رابطه ی جنسی، فعالیت بدنی سنگین و ورزش خودداری کنند.

عوارض جانبی جراحی ترمیمی لابیا چیست؟

هر عمل جراحی عوارضی را به همراه دارد و لابیاپلاستی نیز تفاوتی ندارد. منظور از عوارض ناراحتی هایی هست که بلافاصله بعد از عمل ایجاد می شود و خوشبختانه تمامی این عوارض موقتی هستند و بعد از گذراندن دوره ی نقاهت بعد از عمل برطرف می شوند.

مانند هر عمل جراحی، بیماران معمولاً بلافاصله پس از عمل خود در محل جراحی احساس مختصری درد و ناراحتی می کنند. درد مختصر حداکثر طی سه روز کاملا رفع می شود و کاهش التهاب و روند ترمیم پس از لابیاپلاستی به تدریج طی دو تا هشت هفته بعد از عمل دیده می شود .

 می خواهیم در مورد تعدادی از عوارض جانبی شایع لابیاپلاستی صحبت کنیم که بیماران می توانند انتظار داشته باشند بعد از جراحی تجربه کنند

داشتن درد

بعد از جراحی لابیاپلاستی و زمانی که به خانه برگشتید ممکن است تا چند روز بعد از جراحی درد بسیار خفیفی را در ناحیه جراحی شده تجربه کنید که کاملا موقتی و طبیعی است. بهتر  این است، به نکات و مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی توجه لازم را داشته باشید و رعایت کنید. در صورت درد می توانید از مسکن هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است، استفاده کنیدکه به راحتی درد را کم می کند.

ناراحتی در هنگام ادرار کردن

پس از جراحی، لابیاها موقتا حساس تر خواهند شد. در نتیجه، خانم ها ممکن است هنگام ادرار کردن کمی احساس ناراحتی داشته باشند که گذراست و با افزایش مصرف مایعات رفع می شود.

تورم و کبودی

این اتفاقات واقعاً عوارض نیستند، بلکه “عوارض موقتی مورد انتظار” پس از هر عمل جراحی هستند. تورم  و کبودی در حدود ۳ روز پس از جراحی بسته به بافت فرد دیده می شود و حداقل ۳ هفته طول می کشد تا کاهش یابد. کبودی می تواند جزئی، متوسط یا شدید باشد که بستگی به بدن شما دارد.

خارش

اغلب بعد از لابیاپلاستی ممکن است شما خارش احساس کنید. برخی از این خارش‌ بعد از لابیاپلاستی طبیعی است و جای نگرانی نیست و به دلیل جوش خوردن بخیه ها است، که بعد از چند روز برطرف می شود. ولی اگر این خارش ها همراه با درد زیاد و ترشحات بد بو باشد. شاید محل برش ها عفونت کرده است.

البته بسیار نادر است شما می توانید با انتخاب یک جراح واجد شرایط و پیروی از دستورالعمل‌های بعد از عمل تا حد زیادی خطر ایجاد عفونت را کاهش دهید.

برخی از اقداماتی که برای جلوگیری از عفونت به شما توصیه می شود. شامل مصرف سر وقت هر گونه آنتی بیوتیک تجویز شده و تمیز کردن محل جراحی طبق دستورالعمل پزشک خود است.

بیماران باید مراقب علائم عفونت باشند، از جمله:

 • بافت قرمز یا متورم بیش از حد
 • تب
 • خستگی
 • ترشح در محل جراحی

اگر هر یک از این علائم عفونت را دارید، باید فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

خونریزی و لکه بینی

طبیعی است که بعد از جراحی لابیاپلاستی از نواحی برش ها مقادیری بسیار کمی خون خارج شود. ولی این مشکل نیز بسیار جزیی است و در همان چند روز اول بهبود پیدا می کند و کاملا طبیعی است.

خونریزی مدوام و طولانی بعد از جراحی نیز بسیار نادر است و ممکن است گاهی به دلیل قاعدگی باشد.

توصیه می‌کنیم بین۴ تا ۷ روز بعد از جراحی لابیاپلاستی مرخصی داشته باشید و حداقل ۳ تا ۴ هفته پس از درمان از ورزش خودداری کنید. رابطه جنسی معمولاً پس از ۴ تا۶  هفته یا زمانی که زن احساس راحتی می کند و تورم پس از جراحی برطرف شده است، از سر گرفته شود.

کلام آخر

بهترین راه برای کاهش خطر عوارض جانبی لابیاپلاستی، انتخاب یک متخصص زنان خوب در ساری، برای انجام این عمل است. پزشکی که به صورت تخصصی جراحی زیبایی زنان را آموزش دیده باشد. عوارض دائمی این جراحی بسیار نادر است، مگر اینکه نزد افراد نامعتبر و غیر متخصص انجام شود و یا مراقبت های اصولی بعد از عمل انجام نشود.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

2 فکر در مورد “ آیا جراحی ترمیمی لابیا (لابیاپلاستی) عوارض دارد؟

 1. افسانه گفت:

  نتیجه ی جراحی بعد از چه مدت مشخص میشه؟

  1. دکتر هدی حق نظر گفت:

   نتیجه ی جراحی بعد از دو ماه نشان داده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + نوزده =