دانستنی های زنان

تبخال تناسلی و بهترین روش درمان آن

امروزه مراجعین به متخصص زنان و زایمان به علت ابتلا به تبخال تناسلی نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است که معمولاً به علت روابط خارج از چارچوب و یا روابط متعدد جنسی می باشد. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با علائم، علت و بهترین روش درمان این بیماری آشنا کنیم.

تبخال تناسلی چیست؟

علت تبخال ویروس هرپس سیمپلکس می باشد که می تواند باعث آلودگی مجاری تناسلی یا مخاط دهان شود.نوع شماره ۲ این ویروس عامل ایجاد تبخال تناسلی است که مختص به بزرگسالان بوده و از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود.
تبخال تناسلی نوع ۲ نوعی عفونت ویروسی رایج است که منجر به تاول های دردناکی بر روی ناحیه تناسلی ونواحی اطراف می شود. تبخال گاهی به صورت زخم اولیه موضعی با تمایل به بهبودی و عود مجدد موضعی تظاهر می کند.

تبخال تناسلی ممکن است پس از اولین آلودگی با ویروس و یا در اثر فعال شدن عفونت مخفی ایجاد شده و ممکن است علایم بالینی داشته و یا نداشته باشد. ویروس هرپس در حالت مخفی هم قابلیت انتشار دارد. از آن جایی که تبخال تناسلی از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، جزو بیماری های مقاربت جنسی محسوب می شود.
‏HSV می تواند بر روی غشاء های مخاطی (پوشش مرطوب) مثل بافت دهان تاثیر بگذارد. تبخال تناسلی نوعی بیماری مزمن و طولانی مدت است.

باید بدانید که این ویروس در بدن باقی می ماند و ممکن است دوباره فعال شود. متوسط نرخ دوباره ظاهر شدن آن در دو سال اول بعد از ابتلا چهار تا پنج بار است. با این وجود، در طی زمان ویروس کمتر فعال می شود و در هر بار ظاهر شدن، علائم آن از دفعه قبلی خفیف تر است.

علائم تبخال تناسلی

بسیاری از افراد مبتلا به تبخال تناسلی هیچ گونه نشانه یا علامتی ندارند و ممکن است از وجود آن آگاه نشوند. در دیگر افراد، علائم در طی دو یا چهارده روز پس از تماس با ویروس ظاهر می شوند. در میان برخی از افراد، ویروس ممکن است پیش از بروز هرگونه علائمی، برای هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها غیر فعال باشد.

بنابراین اگر دچار علائم تبخال تناسلی شدید، لزوما بدین معنی نیست که تازه به ویروس آلوده شده اید.اگر دچار علائم تبخال تناسلی شدید، این علائم الگوی خاصی دارند که شامل موارد زیر می باشد:

 • احساس بدحالی عمومی همراه با علائم سرماخوردگی مانند تب، خستگی، سردرد، کمر درد و پادرد و درد در کشاله ران
 • خارش و سوزش در ناحیه تناسلی و مقعد
 • ترشح از ناحیه واژن
 • ترشح از مجرای ادراری
 • تاول های کوچک در ناحیه تناسلی و مقعد بر روی باسن یا در بالای ران ها، این تاول ها ممکن است در طی یک یا دو روز بترکند و زخم های کوچک و قرمز رنگی را برجای بگذارند که می توانند بسیار دردناک باشند.
 • درد در هنگام ادرار کردن که ناشی از ریختن ادرار بر روی زخم ها است.

شایعترین علامت بیماری تبخال تناسلی در صورت ایجاد ، پیدایش تاولهای کوچک آبدار در ناحیه تناسلی است که بعداً پاره میشوند و زخمهای دردناکی ایجاد میکنند وگاهی این زخمها عفونی میشوند. سوزش و درد هنگام دفع ادرار، و گاهی ترشحات آبکی واژینال هم مشاهده می شود.زخمهای تب خال تناسلی معمولاً ۴ تا ۷ روز بعد از اولین عفونت ایجاد میشوند و بیمار علائمی شبیه به سرماخوردگی نظیر تب و کوفتگی دارد. زخمهای تبخال تناسلی معمولاً در اولین ابتلا شدید ترند ولی در دفعات بعدی ابتلا ، ضایعات کوچکترند، درد کمتری ایجاد میکنند و زودتر بهبود می یابند.

ضمن اینکه قبل از هر عود بیماری ، فرد در ناحیه مبتلا احساس خارش، ضربان یا سوزش دارد و ممکن است دردهایی در لگن یا پاها داشته باشد.

محل بروز تبخال تناسلی

در خانمها محل ابتدائی تظاهر ضایعات تبخال تناسلی، واژن و دهانه رحم است در حالیکه پس از عود ، زخمها در واژن ، پوست اطراف مقعد ، پاها و باسن ایجاد می شود . در مردان آلت تناسلی یا ناحیه شرمگاهی محل بروز زخمهای تبخال تناسلی است .کسانیکه رابطه جنسی از راه مقعد دارند در آن نقطه هم ایجاد می شود.

روش انتقال تبخال تناسلی

تماس با بزاق حاملین ویروس شماره ۱ ممکن است مهمترین وسیله انتشار ویروس هرپس باشد.شایعترین راه انتقال تب خال تناسلی بین شرکای جنسی از طریق مقاربت دهانی ، مقاربت واژینال و رابطه مقعدی می باشد.

آلودگی نوزادان به ویروس هرپس معمولاً هنگام تولد و عبور از مجاری آلوده تناسلی و یا با نسبت کمتری در داخل رحم و یا بعد از تولد اتفاق می افتد. ویروس هرپس از طریق تماس با سطوح محیطی از جمله دستگیره در ، ظروف ، کاسه توالت و یا تخت خواب منتقل نمی شود. ریسک انتقال تب خال تناسلی از یک مرد آلوده به ویروس به خانم غیر مبتلا ،خیلی بیشتر از شانس انتقال از یک خانم مبتلا به مرد غیر مبتلاست.

دوره واگیری تبخال تناسلی

دور کمون بیماری تب خال تناسلی بین ۱۲-۲ روز است .ویروس هرپس را می توان ۲ هفته بعد از عفونت اولیه از دهان یا دستگاه تناسلی جدا کرد . عفونت اولیه تب خال تناسلی وعود آن می تواند بدون نشانه بالینی باشد . بعد از ابتلا ، ویروس هرپس برای سالها و احتمالاً تا آخر عمر بدون وجود نشانه بالینی به طور متناوب از مخاطهای آلوده ترشح میگردد .انتشار ویروس در مواردی که فرد علایم عفونت فعال را دارد ، بیشتر است. قدرت آلوده کنندگی زخمهای عودکرده تبخال تناسلی کوتاهتر از عفونتهای اولیه است و معمولاً ویروس را بعد از ۵ روز نمی توان در آنها یافت .بروز علائم بیماری معمولاً ۴ تا ۷ روز بعد از تماس با فرد حامل ویروس یا ترشحات حاوی ویروس است. البته، در اغلب موارد، ابتلا بدون علامت است.

تشخیص تبخال تناسلی

هنگامی که علائم و نشانه های تبخال تناسلی را دارید باید به پزشک مراجعه کنید تا شما را معاینه و بررسی کند. همینطور ممکن است به بیماری های مقاربتی جنسی دیگری نیز مبتلا شده باشید زیرا ممکن است شریک جنسی شما بیماری های دیگری نیز داشته باشد که در موارد زیر چک آپ برای ابتلا به دیگر عفونت ها حتما توصیه می شود:

 • تشخیص ابتلا به بیماری تبخال تناسلی برای شما یا شریک جنسی تان تایید شده باشد.
 • شما یا شریک جنسی تان علائم ابتلا به تبخال تناسلی را دارید.
 • رابطه جنسی محافظت نشده با شریک جنسی مبتلا به نوعی بیماری مقاربت جنسی است، داشته اید.
 • شریک جنسی تان به شما می گوید که مبتلا به نوعی عفونت مقاربت جنسی شده است.
 • باردار هستید یا قصد بارداری دارید.

تفاوت تبخال تناسلی در زنان و مردان

از آنجایی که تبخال تناسلی در ناحیه تناسلی افراد ظاهر می شوند، مردم فکر می کنند که ویروس تبخال تناسلی در مردان و زنان متفاوت عمل می کند. با این وجود، علائم تبخال تناسلی در زنان و مردان بسیار مشابه است. مهمترین تفاوت این مورد است که ویروس موجب مشکلاتی در زنان باردار می شود که ممکن است عفونت را به نوزاد خود منتقل کنند.

غیر از این مورد، هیچ تفاوتی بین ویروس تبخال تناسلی مردان و زنان وجود ندارد و ویروس یکسانی در هر دو جنس موجب بیماری می شود.
در مردان، تاول های تبخال تناسلی معمولا درون یا بر روی آلت تناسلی، پوست بیضه ها، ران ها و کشاله ران، باسن و حول مقعد ظاهر می شوند.در زنان، این تاول ها ممکن است بر روی لابیا، درون واژن، کشاله ران و ران ها، بر روی باسن و حول مقعد ظاهر شوند.

بهترین روش درمان تبخال تناسلی

پس از معاینه و انجام بررسی های ضروری توسط متخصص زنان ، تبخال تناسلی را میتوان با داروهای ضد ویروس موجود درمان کرد. درمان تب خال تناسلی معمولاً به صورت خوراکی است و در اولین بار ابتلا برای ۷ تا ۱۰ روز و در موارد عود حدود ۵ روز انجام میشود و باعث کوتاه شدن دوره بیماری و بهبود سریعتر ضایعات تبخال تناسلی میشود. در افرادی که به طور مکرر دچار ضایعات تبخال تناسلی میشوند، میتوان از درمان طولانی مدت نگهدارنده استفاده کرد. این درمانها به مهار بیماری کمک میکنند، ولی باعث درمان قطعی یا ریشه کنی ویروس هرپس نمیشوند.

پیشگیری از تبخال تناسلی

پیشگیری از تب خال تناسلی از طریق اجتناب از تماسهای جنسی پرخطر و مشکوک ، اجتناب از بی بند وباری جنسی و داشتن شرکای جنسی متعدد ، اجتناب از تماس جنسی هنگام فعال بودن ضایعات ، و استفاده از کاندوم در حین تماس جنسی امکان پذیر می باشد. هنوز واکسنی برای بیماری تبخال تناسلی وجود ندارد و بیشترین تأکیدها روی پیشگیری از ابتلا به آن است. هرچند که تحقیقات گسترده در زمینه تهیه واکسن مؤثر تبخال تناسلی همچنان ادامه دارد.

مراقبت های شخصی در زمان ابتلا به تبخال تناسلی

به محض ایجاد علایم یا ضایعات مشکوک به تب خال تناسلی، به متخصص زنان مراجعه کنید زیرا تشخیص دقیق و به موقع بسیار اهمیت دارد.بایستی هر چه زودتر درمان مناسب شروع شده و ازعفونی شدن زخمها جلوگیری شود.

علاوه بر درمان ضد ویروس جهت کاهش درد زخمها میتوان از درمانهای موضعی نیز استفاده کرد.نشستن در آب سرد یا استفاده از کمپرس سرد کمک کننده است. خشک و تمیز نگهداشتن ناحیه تناسلی و زخمها و نیز استفاده نکردن از صابون توصیه شده است.

همچنین از پوشیدن لباس زیرتنگ و محرک باید اجتناب کرد. بررسی از نظر سایر بیماریهای مقاربتی مثل سوزاک و سیفلیس و ایدز نیز توصیه میشود به شدت توصیه می شود که در صورتی که دچار علائم تبخال تناسلی هستید هیچگونه رابطه جنسی (رابطه جنسی واژینال، رابطه جنسی مقعدی یا رابطه جنسی دهانی) نداشته باشید و تا یک هفته بعد از خوب شدن علائم صبر کنید.

این کار به ممانعت از انتقال ویروس به شریک جنسی تان کمک می کند. همچنین داشتن رابطه جنسی در حینی که تاول یا زخم دارید می تواند روند بهبودی تان را به تاخیر بیندازد.
در طی رابطه های جنسی متفاوت (برای مثال سکس دهانی) با فرد مبتلا به تبخال تناسلی، ممکن است مبتلا به تبخال تناسلی دهان، زبان، لب و دیگر بخش های بدن شوید که البته این نوع انتقال بسیار نادر است و تنها هنگامی رخ می دهد که ویروس فعال است و زخم ها و تاول ها وجود دارند. برای همین توصیه می شود که تا خوب شدن زخم ها از هرگونه رابطه جنسی خودداری کنید. 

سوالات متداول

تبخال تناسلی چند وقت یک بار عود می کند؟

تعداد عود تبخال تناسلی بستگی به سیستم ایمنی شما دارد. برخی افراد تنها یکبار در سال تبخالشان عود می کند و برخی دیگر بیش از شش بار در سال عود تبخال تناسلی دارند. یک سیستم ایمنی سالم می تواند موجب عدم فعالیت ویروس شود. 

آیا همه افراد مبتلا به تبخال تناسلی دچار علائم یکسانی می شوند؟

همه افراد مبتلا به تبخال تناسلی دچار علائم یکسانی نمی شوند و برخی افراد مبتلا به ویروس ممکن است هرگز هیچ گونه نشانه ظاهری از تبخال تناسلی بروز ندهد. با این وجود، می توانند دیگر افراد را آلوده کنند. ویروس زمانی که فعال است بیشتر احتمال دارد که منتقل شود که در واقع زمانی است که تاول ها وجود دارند.

چه زمانی علائم تبخال تناسلی از بین می روند؟

مدت ظهور علائم تبخال تناسلی در هر فردی متفاوت است و بستگی به سلامت کلی فرد دارد و همچنین به این مورد بستگی دارد که آیا اولین بار است که مبتلا شده اید یا این علائم نشانه ی عود تبخال تناسلی هستند. اولین ظهور علائم تبخال تناسلی معمولا بین دو تا چهار هفته به طول می انجامد.
علائم شبیه سرماخوردگی معمولا حدود یک هفته دوام دارند.و هر زخم حدود ۵ تا ۱۰ روز طول می کشد تا بهبود یابند. هنگامی که زخم ها شروع به خوب شدن کنند، کمتر دردناک هستند. درد و خارش معمولا دو هفته یا بیشتر طول می کشد.
علائم و نشانه های عود تبخال تناسلی معمولا کمتر از اولین ظهور تبخال تناسلی طول می کشند.

آیا می توان فهمید چه زمانی به ویروس تبخال تناسلی مبتلا شده ام؟

هیچگونه آزمایشی وجود ندارد که به شما بگوید که چند وقت است که به ویروس مبتلا شده اید. 

آیا تبخال تناسلی موجب سرطان دهانه رحم می شود؟

گاهی شما بایک تا دوبارمراجعه درمان نخواهید شد و درمواردی نیاز به تکرار درمان ضایعات هست .اگرسیستم ایمنی فرد قوی باشد تعدادعود ضایعات وماندگاری ویروس دربدن کمتر میشود بنابراین برای تقویت سیستم ایمنی سعی کنید خواب کافی و کاهش استرس ومصرف غذاهای ارگانیک وسالم وورزش منظم داشته باشید تا دفعات عودضایعات کمترشود ودرصورت بروز ضایعات میتوان توسط لیزر وفریز انهارا حذف کردتا ازانتشارانها جلوگیری شود.

2 فکر در مورد “ تبخال تناسلی و بهترین روش درمان آن

 1. shohreh گفت:

  هیچ راهی برای از بین رفتن این ویروس وجود نداره؟
  با بالا رفتن سطح ایمنی بدن از بین نمیره؟؟

  1. دکتر هدی حق نظر گفت:

   روشهای مخلفی برای حذف ویروس hpv(اچ پی وی) وجود دارد ازجمله تقویت سیتم ایمنی، استفاده ازکاندوم،تزریق واکسن گارداسیل،وفاداری شما وپارتنر تان دررابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *