دانستنی های زنان

بوی بد واژن

ترشحات بدبوی واژن از علل مختلفی ناشی می شوند که هر کدام درمان به خصوص خود را دارند. در این مقاله به بیان ۹ علت مهم ایجاد بوی بد واژن و درمان های شایع آنها می پردازیم .

علل بوی ماهی واژن

اولین سوالی که در رابطه با بوی نامطبوع واژن به ذهن می رسد، اغلب مربوط به علت ایجاد آن است. حدود ۹ علت مهم برای این موضوع وجود دارد که هر کدام درمان های به خصوص خود را دارند. در بعضی موارد با روش های خانگی می توان موضوع را حل کرد، در حالیکه در موارد دیگر نیازمند مراجعه به پزشک و مصرف دارو هستید.
۹ علت احتمالی اصلی برای بوی نامطبوع ماهی ترشحات واژن شامل موارد زیر است

۱) واژینوز باکتریال یا عفونت های باکتریایی واژن:

عفونت باکتریایی یکی از شایع ترین علل ایجاد بوی ماهی در واژن است. چندین مطالعه نشان داده اند که واژینوز باکتریال ریسک زایمان زودرس ،پارگی کیسه اب درحاملگی و عفونت های پس از زایمان (مثل کوریوآمنیونیت و اندومتریت) را افزایش می دهد.
خانم هایی که در سنین باروری هستند، اغلب پس از شروع رابطه جنسی دچار واژینوز باکتریال می شوند؛ اما این عفونت جزء بیماری های منتقله از راه جنسی نیست. بلکه علت آن به هم خوردن تعادل باکتری های محیط واژن (اغلب باکتری های گاردنلا واژینالیس و باکتروئیدس) است.
کسانی که دچار واژینوز باکتریایی هستند، اغلب پس از رابطه جنسی متوجه بوی ماهی از واژن می شوند. علائم دیگر این بیماری شامل خارش واژن بدون التهاب و ترشحات نازک سفید یا خاکستری رنگ اطراف واژن می باشد.
با وجود اینکه واژینوز باکتریال تقریبا بسیار شایع است، اما لازم است تشخیص و درمان آن هر چه زودتر انجام شود؛ چراکه عدم درمان آن می تواند با ایجاد عفونت های دیگر تناسلی همراهی داشته باشد و حتی ریسک ابتلا به بیماری های جنسی را در صورت رابطه جنسی محافظت نشده در فرد افزایش دهد.
برای درمان واژینوز باکتریال، پزشک آنتی بیوتیک (اغلب مترونیدازول) تجویز می کند تا عفونت را کاملا ریشه کن سازد. در صورت وجود علائم دیگر مثل خارش کلیتوریس ممکن است داروهای موضعی هم برایتان تجویز کند.

۲) تریکومونا و دیگر عفونت های منتقله از راه جنسی:

دومین علت شایع بوی نامطبوع واژن بیماری های منتقله از راه جنسی مانند تریکومونا است. تریکومونا به علت باکتری های موجود در واژن به وجود نمی آید، بلکه عامل آن نوعی انگل است که هنگام رابطه جنسی از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل می شود. مردان و زنان دچار تریکومونا از علائم مشابهی مانند خارش ناحیه تناسلی و سوزش ادرار رنج می برند. با این حال غالبا خانم ها هستند که دچار بوی نامطبوع ماهی واژن می شوند.
درمان تریکومونا، مانند تمام بیماری های واگیردار جنسی دیگر نیازمند مراجعه به پزشک متخصص زنان است. تنها ۳۰ درصد افرادی که تریکومونا دارند، علائم بیماری را نشان می دهند و از این رو غربالگری بیماری های جنسی در افراد با روابط محافظت نشده (بدون کاندوم) بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که علائم وجود داشته باشند شامل این موارد است:
ترشحات کف الود با رنگ زردوسبزویابوی بسیارتندونامطلوب واژن
والتهاب و قرمزی باشد.اگر تریکومونا درمان نشود ممکن است عوارض جدی مهمی هم چون بیماری التهابی لگن و زایمان زودرس را در زنان حامله به دنبال داشته باشد.

۳) بیماری التهابی لگن:

علت دیگر بوی نامطبوع ماهی از ترشحات واژن می تواند مربوط به بیماری التهابی لگن باشد. بیماری التهابی لگن زمانی اتفاق می افتد که عفونت واژینال به سمت بالا پیشروی کرده و به ارگان های تناسلی مانند رحم، لوله ها و تخمدان ها برسد. بیماری التهابی لگن به طور مستقیم با نازایی و مشکلات باروری در ارتباط است؛ به طوری که ۱ بار ابتلا به آن ۱۲%، ۲ بار ۲۰% و ۳ بار یا بیشتر حدود ۴۰% ریسک ناباروری را در فرد افزایش می دهد.
هم چنین بیماری التهابی لگن با بارداری خارج رحمی در ارتباط است و خطر ایجاد آن را ۷ تا ۱۰ برابر افزایش می دهد. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند نه تنها در هنگام نزدیکی بوی ماهی را حس می کنند، بلکه ممکن است دچار خونریزی در زمان رابطه جنسی یا بعدآن شوند.

باز هم اکیدا به افرادی که روابط جنسی محافظت نشده و پرخطر دارند توصیه می شود جهت مشکلات و علائم بیماری های ناحیه تناسلی به پزشک زنان مراجعه کنند.

۴) بیماری های قارچی:
عفونتهای قارچی واژن هم جزء دیگر علل ایجاد بوی نامطبوع واژن می باشند و اکثرا به نام کاندیدیازیس شناخته می شوند و ترشحات سفید پنیری مشخصه آن است. این عفونت در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد توسط کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود.عفونت های کاندیدیایی یا قارچی هم چنین می توانند علائم دیگری هم چون خارش، سوزش ادرار و دردهنگام نزدیکی را ایجاد کنند.
درمان این مورد اغلب به وسیله داروهای ضد قارچ (آزول ها) انجام می شود که طی یک هفته علائم را بهبود می بخشد. در برخی موارد عفونت های قارچی خفیف توسط داروهای بدون نسخه هم بهبود می یابند. اما بهتر است در صورت شک به چنین عفونتی به پزشک مراجعه شود تا نوع قارچ عامل بیماری را با پاپ اسمیر تعیین نموده و درمان مناسب آن را تجویز نماید.

۵) تعریق زیاد:
تعریق واکنش طبیعی بدن برای خنک شدن هنگام گرمای زیاد است. تقریبا همه افراد هنگام انجام فعالیت های شدید عرق می کنند. هم چنین بعضی ها در زمان استرس و عصبانیت هم دچار تعریق می شوند. خانم هایی که در ناحیه تناسلی دچار تعریق بیش از حد می شوند، اغلب مستعد ایجاد بوی نامطبوع در آن ناحیه هستند.
راه های بسیاری برای جلوگیری از تعریق زیاد وجود دارد. برای مثال رعایت بهداشت مناسب، استفاده از لباس های زیر با پارچه نخی و غیر شیمیایی و نیز پوشش لباس های چند لایه.در مواردی که تعریق بسیار شدید وجود داشته باشد که با روش های خانگی بهبود نیابد و بوی نامطبوع ماهی مستقیما مربوط به تعریق بیش از حد باشد، احتمال دارد مشکلی به نام “تری متیل آمینوری” وجود داشته باشد که بهتر است در این باره با پزشک مشورت گردد.

۶) رژیم غذایی می تواند با بوی واژن در ارتباط باشد:
بوی مناسب و طبیعی واژن نتیجه PH مناسب محیط واژن است. به همین علت است که عوامل خارجی مثل رژیم غذایی و حتی اسپرم مردان می تواند محیط اسیدی واژن را تغییر داده و منجر به تغییر بوی واژن شود.غذا ها میزان اسیدیته متفاوتی دارند که با فلور میکروبی واژن وارد واکنش می شوند. مواد غذایی که ممکن است منجر به بوی نامطبوع واژن شوند از این قرارند:
• ادویه های قوی• غذاهای کبابی• پیاز یا سیر • بروکلی یا مارچوبه• نوشیدنی هایی مانند قهوه یا الکل
از طرف دیگر مرکبات بوی واژن را بهبود می بخشند. هم چنین تحقیقات نشان داده اند رژیم غذایی گیاهی می تواند بوی واژن را مطبوع سازد. 

۷) عدم رعایت بهداشت ناحیه واژن:
در بعضی موارد بوی نامطبوع واژن ممکن است ناشی از عدم رعایت بهداشت در این ناحیه باشد. کسانی که از بوی نامطبوع واژن بدون هر گونه خارش و ترشحات غیرطبیعی واژن رنج می برند، با رعایت بهداشت احتمال دارد مشکلشان برطرف گردد.توصیه های روتین برای رعایت بهداشت ناحیه تناسلی از این قرار است:

 • شستشو از جلو به عقب در توالت
 • ادرار کردن پس از رابطه جنسی
 • تعویض لباس زیر حداقل روزی یک بار و در صورت تعریق زیاد بیش از یک بار
 • استفاده از شوینده های بی رنگ و بی بو جهت شستشوی لباس های زیر
 • شستن بخش خارجی نواحی تناسلی با مواد شوینده ملایم (مثل شامپو بچه)


بعضی افراد تصور می کنند بهترین راه برای رهایی از شر بوی نامطبوع واژن شستن ناحیه داخل واژن و معطر کردن ناحیه با انواع مواد معطر است. باید بگوییم این روش بدترین کار ممکن در این باره است؛ چراکه مواد شیمیایی و عطری و نیز شستشوی ناحیه داخل واژن با تغییر PH محیط واژن می تواند عفونت ها را گسترش داده و بوی واژن را بدتر سازد.

۸) تامپونی که مدت طولانی داخل واژن مانده است:
در زمان پریود، در صورتی که تامپون برای مدت طولانی داخل واژن بماند، احتمالا بوی نامطبوعی را ایجاد می کند. توصیه می شود در این دوره تامپون یا نوار بهداشتی به طور مداوم تعویض شود. در صورت وجود خونریزی زیاد، ترجیحا از تامپون هایی که قدرت جذب بالایی دارند استفاده نکنید؛ چراکه خشکی واژن را به همراه خواهد داشت.
در صورتی که به هر دلیلی از جمله فراموشی، تامپون برای مدت طولانی باقی بماند، ممکن است شما را در معرض خطر سندرم شوک توکسیک قرار دهد. هر چند این مورد بسیار نادر است، اما میتواند خطرناک باشد.در این مواقع اگر می توانید سریعا تامپون را خارج سازید و اگر نمی توانید به پزشک مراجعه کنید. هم چنین در صورت بروز ناگهانی علائمی هم چون تب بالا، اسهال، استفراغ و یا دانه های قرمز رنگ روی دست و پا، ویزیت پزشک را به تاخیر نیندازید و بالافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

درمان خانگی بوی بد واژن

افرادی که بوی نامطبوع واژن خفیفی دارند که همراه با ترشحات غیر طبیعی نیست، می توانند به کمک روش های خانگی مشکل خود را برطرف کنند.

 • استفاده از شوینده های ملایم بدون عطر و رنگ، از صابون های معطر، کف زیاد و دئودورانت های واژینال به هیچ عنوان استفاده نکنید، چون این کار تعادل فلور میکروبی واژن را به هم می زند و رشد باکتری های مضر را تحریک می کند. به آرامی با آب و یک شوینده ی ملایم مانند شامپو بچه، خود را بشویید. هیچ گاه سعی در شستن محیط داخلی واژن نکنید.
 • از دوش واژینال خودداری کنید! این کار تنها در صورت وجود نیاز پزشکی توسط پزشک می تواند تجویز گردد. در غیر این صورت به عنوان روشی برای حفظ بهداشت ناحیه تناسلی توصیه نمی شود. خوشبختانه واژن می تواند با ترشحات خود، محیط خودش را تمیز نگه دارد و بنابراین برای این منظور نیازی به دوش واژینال نیست.
 • از پروبیوتیک استفاده کنید.مکمل های پروبیوتیک که گاها در ماست و مواد غذایی دیگر وجود دارند، برای تولید و حفظ تعادل باکتری های مفید بدن مناسب هستند. همچنینی می توانید از پزشک بخواهید تا برایتان مکمل پروبیوتیک مخصوص بانوان را تجویز کند.
 • در صورتی که بوی نامطبوع واژن مدت زیادی باقی بماند و همراه با ترشحات غیر طبیعی باشد، درمان های خانگی برای رفع آن نمی توانند زیاد موثر واقع شوند.

ضرورت مراجعه به پزشک برای درمان بوی نامطبوع واژن

اگر بوی نامناسب واژن مدت زمان طولانی باقی بماند و پس از اینکه تمام مراعات بهداشتی و درمان های خانگی را انجام دادید باز هم برطرف نشود، زمان آن رسیده که به پزشک مراجعه کنید. هر زمان که بوی نامطبوع واژن در کنار علائم دیگری هم چون خارش، سوزش، خونریزی و ترشحات غیر طبیعی باشد، مراجعه به پزشک ضروری است.

سوالات شایع در رابطه با بوی ماهی واژن

آیا عفونت جنسی کلامیدیا بوی شبیه ماهی دارد؟

عفونت کلامیدیا بین خانم ها بسیار شایع است و بعضی اوقات بدون تشخیص باقی می ماند. این عفونت با رابطه جنسی منتقل می شود و می تواند به سمت واژینیت و یا واژینوز باکتریال پیشرفت کند که در این مواقع بویی همانند ماهی پیدا می کند.

معنی ایجاد بوی ماهی از واژن بعد از رابطه جنسی چیست؟

بوی ماهی پس از رابطه جنسی محافظت نشده می تواند گاهی نرمال باشد. نشانه های طبیعی بودن این است که بوی آن خفیف باشد، پس از حمام از بین برود و نیز بدون همراهی با علائم دیگر هم چون سوزش و خارش باشد. در این صورت این بو ممکن است به علت ترکیب ترشحات واژن و اسپرم و سطح PH آن ها باشد. اگر بوی واژن از بین نرود و شدید باشد، احتمالا نشان دهنده انتقال عفونت های جنسی و واژینوز است. بوی نامطبوع ماهی از مقعد هم در افرادی که رابطه جنسی از مقعد(از نظر بهداشتی به هیچ عنوان توصیه نمی شود) داشته اند می تواند نشان دهنده عفونت های جنسی باشد

آیا بوی ماهی واژن در بارداری نگران کننده است؟

وجود بوی نامطبوع ناشی از ادرار یا ترشحات زردرنگ واژن دربارداری می تواند نشان دهنده عفونت ادراری یا واژینوز باکتریال باشد و در صورتی که درمان نشود می تواند عواقبی مانند زایمان زودرس و وزن پایین جنین زمان تولد را به دنبال داشته باشد.

بوی ماهی واژن پس از زایمان به چه علت است؟

ریسک ابتلا به عفونت های پس از زایمان در دوران بعد از وضع حمل در مادران نسبتا زیاد است و می تواند منجر به بوی نامطبوع واژن شود.
در صورتی که بوی نامطبوع واژن همراه با علائمی مثل خارش، سوزش، درد و خونریزی باشد، حتما موضوع را با پزشک متخصص زنان در میان بگذارید تا با آزمایشات لازم تشخیص درست داده و درمان مناسب را برای شما تجویز کند

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

5 فکر در مورد “ بوی بد واژن

 1. yegane گفت:

  چه خوراکی هایی از بوی بد جلوگیری میکنه

 2. Zeynab گفت:

  مصرف قرص برا رفع بوی بد واژن ضرر داره؟

  1. دکتر هدی حق نظر گفت:

   اگر بوی بد واژن به دلیل عفونت باکتریایی باشد با قرص و کرم واژینال درمان میشود

 3. تینا گفت:

  افرادی که یائسه شدن و رحمشون رو برداشتن هم مبتلا میشن؟

  1. دکتر هدی حق نظر گفت:

   درافرادیکه یائسه شدند ورحمشون رو برداشتند معمولا احتمال الودگی به ویروس اچ پی وی کمتر هست چون بیشترین آلودگی درزمانی که فرد سطح بالایی از روابط جنسی را تجربه میکندوجوددارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *