دکتر هدی حق نظر / دانستنی های زنان / کیست تخمدان و بارداری
۸ دقیقه

5 / 5. 1

کیست تخمدان و بارداری

کیست تخمدان و بارداری

آنچه می خوانید...

کیست تخمدان بیماری نسبتاً شایعی است و اکثر خانم ها در طول زندگی خود به آن مبتلا می شوند. کیست های تخمدان به عنوان کیسه های پر از مایع شناخته می شوند، که روی یا داخل تخمدان ها تشکیل می شوند. اکثر کیست ها را می توان از طریق سونوگرافی یا سایر آزمایش های تصویربرداری که توسط پزشک انجام می شود، تشخیص داد. کیست تخمدان معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند، با این حال، در موارد خاصی ممکن است خانم ها آن را تجربه کنند. اما سوال این است که کیست تخمدان در دوران بارداری باعث ایجاد مشکل می شود؟ یا آیا ارتباطی بین کیست تخمدان و ناباروری وجود دارد؟ برخی از کیست های تخمدان می توانند با کاهش باروری همراه باشند. با این حال، این بستگی به نوع کیست تخمدان شما دارد. امروز می‌خواهیم در مورد کیست تخمدان و بارداری با شما صحبت کنیم.

علت کیست تخمدان در بارداری چیست؟

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان یک کیسه پر از مایع است که در داخل خود تخمدان قرار داشته و بسیاری شایع است، اکثر خانم ها به آن مبتلا هستند و بیشتر این کیست ها بی ضرر هستند و سبب درد نمی شوند و پس از چهار تا شش هفته خود به خود برطرف می شوند.

همچنین برای خانم ها در سنین باروری ابتلا به کیست تخمدان معمول است و غیرعادی نیست که در دوران بارداری متوجه شوند کیست تخمدان دارند. خوشبختانه اکثر این کیست های تخمدان بی ضرر هستند و در بارداری مشکلی ایجاد نمی کنند.

البته بعضی از کیست های تخمدان باعث ناباروری شده یا در زمان بارداری عوارضی مانند خونریزی غیر طبیعی را ایجاد می کنند.

علائم کیست تخمدان در بارداری

برخی از علائم و نشانه های رایج کیست تخمدان عبارتند از:

  • درد ناگهانی و شدید در شکم
  • سرگیجه، ضعف یا احساس ضعف
  • تنفس سریع
  • در بعضی موارد خونریزی واژن

اگرچه بعضی از علائم نادر است، اما ممکن است کیست تخمدان پاره شود و باعث درد ناگهانی در شما شود، در این صورت باید فوراً به پزشک متخصص زنان در ساری مراجعه کنید. در موارد نادر، کیست تخمدان می تواند باعث پیچ خوردگی تخمدان گردد. که می تواند بسیار دردناک باشد و برای باز کردن تخمدان نیاز به جراحی اورژانسی داشته باشید.

علت کیست تخمدان در بارداری چیست؟

در دوران بارداری، جسم زرد هورمون هایی را برای تغذیه و حمایت از پوشش رحم و جنین در حال رشد تولید می کند تا هنگامی که جفت به ۱۰ هفتگی برسد. اما در بعضی از افراد جسم زرد به جای ناپدید شدن پر از مایع شده و به روی تخمدان باقی می ماند. به آن کیست جسم زرد گفته می شود. اکثر کیست های تخمدان در دوران بارداری کیست جسم زرد می باشد.

علائم کیست تخمدان در بارداری

کیست تخمدان چه تاثیری بر باروری دارد؟

کیست ها معمولا باردار شدن را برای خانم ها سخت تر نمی کنند. در واقع، کیست جسم زرد یا “کیست بارداری” در دوران بارداری مفید است، زیرا پروژسترون لازم برای حفظ یک بارداری سالم را تولید می کند. اندازه اکثر جسم زرد کمتر از ۵ سانتی متر است، با این حال، آنهایی که بیش از ۱۲ هفته طول می کشند ممکن است بزرگتر از ۵ سانتی متر رشد کنند.

کیست های تخمدان که می تواند بر باروری و بارداری تاثیر بگذارد؟

۱-اگر کیست آندومتریوز دارید، ممکن است در معرض خطر ناباروری باشید. در این نوع کیست ها سلول های پوشش داخلی رحم شما در قسمت بیرونی رحم مثل تخمدان کاشته می شوند یا رشد می کنند.گاهی باعث ایجاد توده هایی می شود که جریان را از طریق لوله های فالوپ مسدود می کند، کیست می تواند ایجاد شود. تقریبا ۵۰ درصد از زنان مبتلا به ناباروری نیز از اندومتریوز رنج می برند.

۲-اندومتریوما (کیست شکلاتی) کیست هایی هستند که در اثر آندومتریوز ایجاد می شوند، این کیست های تخمدان ممکن است با مشکلات باروری همراه باشد.

۳-سندرم تخمدان پلی کیستیک، یکی دیگر از شرایطی که می تواند باعث ایجاد کیست تخمدان شود که بر باروری تأثیر می گذارد، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS است. این بیماری با بسیاری از کیست های کوچک روی تخمدان ها، چرخه قاعدگی نامنظم و سطوح بالای برخی هورمون ها شناسایی می شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است باعث  مشکلاتی در بارداری شود، زیرا با تخمک گذاری نامنظم همراه است. PCOS همچنین ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری، فشار خون بالا ناشی از بارداری، زایمان زودرس یا حتی سقط جنین قرار دهد.

در صورت داشتن کیست تخمدان در دوران بارداری چه باید کرد؟

اغلب کیست های تخمدان در طول بارداری تاثیری نمی گذارند. مانند کیست های جسم زرد، که اغلب تا سه ماهه دوم بارداری خود به خود از بین برود.

انواع دیگر کیست‌های تخمدان مثل کیست هموراژیک می‌توانند در دوران بارداری به رشد خود ادامه داده و ممکن است در بعضی از موارد سبب ایحاد درد شدیدی شوند، اما حتی در این موارد، کیست‌ها اغلب مشکل جدی برای بارداری ایجاد نمی‌کنند. مگر آنکه خیلی بزرگ شوند و دچار پارگی یا پیچ خوردگی شوند.

اگر نگران این هستید که آیا کیست تخمدان بر بارداری شما تأثیر می گذارد یا نه؟ باید بدانید که برای نظارت بر کیست های موجود، پزشک متخصص زنان سونوگرافی های لازم و منظمی را برای نظارت بر تخمدان های شما برنامه ریزی می کند. سونوگرافی کیست تخمدان وضعیت و اندازه ی  هر کیست را نشان می دهد تا مطمئن شوید که رشد نمی کند یا تغییری نمی کند که بر بارداری شما تاثیر بگذارد و ایجاد مشکل کند.

در بعضی از موارد نادر در صورت ایجاد درد زیاد و خونریزی ممکن است شما نیاز به درمان و حتی جراحی داشته باشید.

اگر کیست تخمدان در دوران بارداری بترکد چه کنیم؟

معمولاً پاره شدن کیست تخمدان، در دوران بارداری، مشکلی ایجاد نمی کند. ممکن است مایع حاصل از کیست با گذشت زمان خود به خود جذب شود و تنها مقداری دارو برای مدیریت هر گونه ناراحتی همراه با استراحت نیاز داشته باشید.

با این حال، پزشک شما ممکن است جراحی را در موارد زیر توصیه کند:

  • خطر عفونت به دلیل پارگی
  • خونریزی زیاد

آیا با کیست می توان بارداری سالمی داشت؟

کیست ها معمولا باردار شدن را برای خانم ها سخت تر نمی کنند. در واقع، کیست های مانند کیست جسم زرد یا “کیست بارداری” در دوران بارداری مفید است، زیرا پروژسترون لازم برای حفظ یک بارداری سالم را تولید می کند.

اما برخی ازکیست های بزرگ ممکن است، نیازمند درمان جراحی باشند مثل کیست درمویید که حاوی بقایای جنینی مثل مو و ناخن وچربی است وکیست های شکلاتی درصورت افزایش سایز وکیست هایی که با خطر بدخیمی و سرطان همراه هستند. که دراین صورت تست تومورمارکر درخواست می شود و باید بصورت دوره ای بعد جراحی بررسی منظم صورت گیرد. اکثر مواقع جراحی کیست شکلاتی و کیست درمویید در زمان زایمان سزارین بصورت همزمان انجام می گیرد.

سوالات متداول

دکتر هدی حق نظر

دکتر هدی حق نظر فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی ازسال ۱۳۷۲ مدتی به عنوان پزشک عمومی فعالیت داشته اند.سپس با گذراندن دوره تخصصی زنان و زایمان به عنوان متخصص زنان و زایمان فعالیت خود را ادامه داده و با توجه به علاقه زیادی که به رشته جراحی های زیبایی زنان داشتند، باگذراندن دوره های مختلف داخلی و بین المللی درحال حاضر بیشتر در این فیلد فعالیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =