دکتر هدی حق نظر / جراحی زیبایی زنان / توضیحاتی جامع درباره بخیه های جراحی ترمیمی لابیا (لابیاپلاستی)
۷ دقیقه

5 / 5. 1

توضیحاتی جامع درباره بخیه های لابیاپلاستی

توضیحاتی جامع درباره بخیه های جراحی ترمیمی لابیا (لابیاپلاستی)

آنچه می خوانید...

لابیاپلاستی که به آن جراحی کوچک کردن لب های داخلی واژن یا لابیا مینور گفته می‌شود، یک عمل زیبایی برای تغییر شکل و کاهش اندازه لب های داخلی واژن است. بسیاری از زنان این جراحی را پس از زایمان انجام می دهند، زیرا لبیاهای مینور اغلب در طول فرآیند زایمان طبیعی کشیده می شود. در جراحی لابیاپلاستی، پس از برداشتن یا تغییر شکل پوست اضافی، هر برش ایجاد شده توسط جراح شما با بخیه بسته می شود. شاید برایتان سوال باشد که چه زمانی بخیه های لابیاپلاستی میوفتد؟ یا آیا بخیه ها نیاز به کشیدن دارند یا نه؟ در این مقاله به بخیه های لابیاپلاستی و نقشی که در ریکاوری لابیاپلاستی شما دارد، می پردازیم.

آیا بخیه های لابیاپلاستی باید برداشته شوند؟

جراحی ترمیمی لابیا چه کاری انجام می دهد؟

جراحی لابیاپلاستی یک روش بسیار سودمند برای خانم هایی است که با مسائل فیزیکی، زیبایی مربوط به شکل و یا عملکرد لابیای خود دست و پنجه نرم می کنند. در طول جراحی لابیاپلاستی در ساری از تکنیک‌ها و فناوری‌های پیشرفته برای تغییر شکل لابیاها برای ظاهری زنانه‌تر و جذاب‌تر و همچنین راحتی بیشتر استفاده می‌شود. در بسیاری از موارد، لابیاپلاستی شامل کوتاه کردن پوست اضافی و ایجاد ظاهری سفت تر، متقارن تر و جوان تر است. علائم و نشانه های رایجی که ممکن است به این معنی باشد که جراحی لابیاپلاستی می تواند برای شما مفید باشد عبارتند از:

 • درد با مقاربت
 • ناراحتی با لباس های تنگ
 • ناراحتی هنگام نشستن
 • خودآگاهی در مورد ظاهر در لباس های تنگ
 • خجالت از ظاهر واژن و کاهش میل جنسی
 • لبای کشیده ی واژن
 • لابیای نامتقارن
 • لابیاهای آویزان
 • عفونت های مکرر
 • تحریک یا چروکیدگی
 • مشکل در تمیز نگه داشتن لابیا
 • مشکل در زمان انجام ورزش هایی مثل دوچرخه سواری واسب سواری

جراحی ترمیمی لابیا چگونه انجام می شود؟

در طول مشاوره اولیه شما برای جراحی جوانسازی واژن معاینه ای انجام می دهید، اهداف شما  مورد بحث قرار می گیرد و مناسب ترین روش جراحی را برای شما توصیه می شود. به طور کلی، گاهی لابیاپلاستی برای لابیاهای یکطرفه و سایز کوچک را می توان در مطب با استفاده از بی حسی موضعی انجام داد. پزشک متخصص جراحی زیبایی زنان پوست اضافی لب ها را کوتاه می کند، پوست باقیمانده را سفت می کند و لب ها را تغییر می دهد تا متقارن ترین و جذاب ترین ظاهر ممکن را ایجاد کند. در حین لابیاپلاستی از بخیه های لایه عمیق و بخیه های خارجی استفاده می شود و پزشک دقت زیادی در قرار دادن این بخیه ها در داخل چین های طبیعی بافت دارد تا هرگونه اسکار قابل مشاهده ای را که ممکن است ایجاد شود به حداقل برساند.

لابیاپلاستی چه کاری انجام می دهد؟

آیا بخیه های جراحی ترمیمی لابیا باید برداشته شوند؟

در اغلب موارد، بخیه های لابیاپلاستی قابل حل هستند و خود به خود جذب می شوند. در طول جلسه پیگیری لابیاپلاستی شما، که معمولاً حدود ۱ هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود، پزشک بخیه های شما را معاینه می کند و پیشرفت بهبودی شما را ارزیابی می کند. به طور متوسط، بخیه های لابیاپلاستی حدود ۲ تا ۴ هفته  طول می کشد تا حل شوند. بخیه های حمایتی مورد استفاده در لایه های عمیق تر بافت ممکن است چندین ماه طول بکشد تا به طور کامل از بین بروند. در طول ریکاوری لابیاپلاستی، بیماران باید مراقب تمیز و خشک نگه داشتن بافت های در حال بهبود و بخیه ها باشند. به طور متوسط، بهبودی کامل پس از جراحی لابیاپلاستی حدود ۸ تا ۱۲ هفته طول می کشد.

آیا بخیه های جراحی ترمیمی لابیا جذب می شوند؟

برای لابیاپلاستی می توان از بخیه های قابل جذب  یا غیرقابل جذب استفاده کرد. بخیه های قابل جذب نیازی به کشیدن ندارند.

از کجا بفهمیم بخیه های جراحی ترمیمی لابیا جذب می شوند؟

در طول بهبودی لابیاپلاستی، بیماران ممکن است  گاهی عوارض جانبی  از جمله تورم، کبودی و خارش را در حین بهبودی محل‌های برش تجربه کنند.

این عوارض جانبی معمولاً به طور کلی با محل برش همراه هستند. هنگامی که ناراحتی طی چند روز پس از عمل برطرف شد، بسیاری از بیماران با پیشرفت بهبود خارش را گزارش می‌کنند. این معمولاً زمانی که بخیه ها شروع به جذب می کنند تجربه می شود.

چه مدت طول می کشد تا بخیه های جراحی ترمیمی لابیا جذب شوند؟

مدت زمان دقیق حل شدن بخیه ها به نوع بخیه مورد استفاده بستگی دارد. به طور معمول، بخیه‌هایی حدود ۲ تا ۳ هفته پس از جراحی جذب می‌شوند.

آیا بخیه های جراحی ترمیمی لابیا جای زخم بر جای می گذارند؟

جای زخم در محل برش لابیاپلاستی حداقل و بسیار ناچیز است. اغلب به خوبی با بافت لابیا مینور، که دارای چین و چروک های طبیعی متعدد است، ترکیب می شود. پس نگران نباشید اگر لابیاپلاستی توسط پزشک متخصص انجام گردد جای زخمی بر جای نمی ماند.

مدت زمان جوش خوردن بخیه جراحی ترمیمی لابیا

خانم هایی که عمل لابیاپلاستی را انجام می دهند، باید در دوره بعد از عمل به تغذیه خود، نیز توجه داشته باشند و مراقبت های توصیه شده بعد از عمل را به خوبی رعایت نمایند. اگر خانم ها در رژیم غذایی خود مقدار پروتئین بیشتری مصرف کنند، بهبود زخم سریع صورت می گیرد و بخیه ها زودتر جذب می شوند. استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین A و ویتامین C هم به افزایش سرعت روند بهبود زخم ها کمک می کند.

مدت زمان جوش خوردن بخیه ها، در افراد مختلف متفاوت است. ولی به طور میانگین ۷ روز زمان می برد. یکی دیگر از عوامل موثر بر بهبود سریع تر زخم ها و بخیه ها، نوع بخیه زدن می باشد که بستگی به مهارت و تجربه پزشک شما دارد. هر چه پزشک بخیه ها را اصولی و دقیق تر زده باشد، بهبودی سریع تر صورت می گیرد. مراقبت درست از این بخیه ها می تواند از بروز عفونت بعد ازعمل لابیاپلاستی جلوگیری کند.

محدودیت های فعالیت بعد از جراحی ترمیمی لابیا برای جلوگیری از پاره شدن بخیه ها

معمولاً حدود ۶ تا ۸ هفته طول می کشد تا محل های برش پس از لابیاپلاستی بهبود یابد. بنابراین توصیه می شود که بیماران ازهر فعالیتی که احتمالاً بر زخم فشار وارد می کند، از جمله ورزش شدید و مقاربت جنسی، خودداری کنند. این کار برای جلوگیری از پارگی بخیه ها است، که می تواند بهبود را به تاخیر بیندازد و نتایج جراحی زیبایی شما را مخدوش کند.

نحوه ی مراقبت از بخیه های جراحی ترمیمی لابیا

جراح زیبایی واژن شما دستورالعمل های دقیق مراقبت های پس از جراحی را قبل از جراحی به شما ارائه می دهد. به طور کلی، باید بتوانید روز بعد از جراحی، با استفاده از آب و صابون ملایم، ناحیه مورد نظر را به آرامی بشویید. محل های برش باید خشک شوند تا از هر گونه عفونت در امان باشد. همچنین از آسیب ناشی از مالش در این ناحیه جلوگیری شود. سایر مراقبت ها عبارتند از:

۱بعد از انجام لابیاپلاستی نباید زیاد راه رفت، زیرا به این ناحیه فشار وارد می شود و ممکن است بخاطر تورم ناحیه عمل  بخیه ها باز شوند.

 • پریدن و دویدن بعد از جراحی لابیاپلاستی برای مراقبت از بخیه ها تا بهبودی کامل ممنوع است.
 • در هفته اول بعد از جراحی، در منزل استراحت نمایید و هنگام نشستن و خوابیدن به محل عمل فشار وارد نکنید.
 • ایستادن برای مدت زمان طولانی، به بخیه ها فشار وارد می کند و امکان دارد باز شوند.
 • از پماد ترمیم کننده  تجویز شده توسط پزشک خود، برای بهبود سریع تر محل برش ها بعدیک هفته استفاده کنید.
 • تا ۴۸ ساعت بعد از انجام لابیاپلاستی، از کمپرس سرد غیر مستقیم بر روی ناحیه ی عمل استفاده کنید زیرا به کاهش درد، ورم و بهبودی سریع تر بخیه ها نیز کمک می کند.
 • بعد از لابیاپلاستی برای مدت ۲روز حمام نکنید ودر زمان کوتاه  دوش بگیرید زیرا ایستادن طولانی مدت موجب وارد شدن فشار به بخیه ها می شود.
 • استفاده از توالت فرنگی به خانم هایی که عمل لابیا انجام داده اند، توصیه می شود.
 • شستشوی محل جراحی و خشک کردن آن با پارچه نخی نیز توصیه می شود.
 • در زمان ترمیم زخم، محل بخیه ها دچار خارش می شود که امری طبیعی می باشد. باید توجه داشته باشید که به هیج وجه محل بخیه ها را نخارانید.
 • قبل و بعد از عمل لابیاپلاستی از استعمال سیگار و نوشیدن الکل خودداری کنید زیرا باعث کاهش روند بهبودی می شود.
 • فعالیت های ورزشی و همچنین هر فعالیتی را که به این ناحیه ایجاد فشار می کنند تا زمان بهبودی کامل به تعویق بیاندازید.

دکتر هدی حق نظر

دکتر هدی حق نظر فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی ازسال ۱۳۷۲ مدتی به عنوان پزشک عمومی فعالیت داشته اند.سپس با گذراندن دوره تخصصی زنان و زایمان به عنوان متخصص زنان و زایمان فعالیت خود را ادامه داده و با توجه به علاقه زیادی که به رشته جراحی های زیبایی زنان داشتند، باگذراندن دوره های مختلف داخلی و بین المللی درحال حاضر بیشتر در این فیلد فعالیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 7 =